Henryk Zięciak uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Golczewo”

Zdjęcie zaczerpnięte ze strony Gminy Golczewo
https://www.golczewo.pl/pliki/golczewo2/Image/galeria/zieciak/DSCF7757.JPG

W dniu 19 lipca br. podczas  sesji Rady Miejskiej w Golczewie przyznano tytuł „Zasłużony dla Gminy Golczewo” Honorowemu Członkowi Związku Leśników Polskich w RP Henrykowi Zięciakowi.

Ze względu na stan zdrowia Pana Henryka delegacja z Burmistrzem Golczewa Maciejem Zielińskim i Nadleśniczym Nadleśnictwa Rokita Tomaszem Szeszyckim na czele udała się do jego domu w Mechowie, gdzie w obecności rodziny wyróżnionego, wręczono mu statuetkę „Dębu Golczewskiego”.

Henryk Zięciak jest emerytowanym Leśniczym Leśnictwa Samlino (Nadleśnictwo Rokita, Regionalna Dyrekcja lasów Państwowych w Szczecinie). Zawsze był i nadal jest społecznikiem. Przez lata działał na rzecz swojej miejscowości oraz gminy. Był mocno zaangażowany w ochronę lokalnej przyrody. W latach 70-tych ubiegłego wieku był prekursorem ochrony bielika. Współpracował z Komitetem Ochrony Orłów. Dbał i zabiegał o utrzymanie w różnej formie ochrony przyrody w granicach swojego leśnictwa. Inwentaryzował na terenie Nadleśnictwa Rokita stanowiska roślin chronionych m. in. długosza królewskiego czy podrzenia żebrowca. Dzięki jego działaniom na terenie ewidencyjnym Samlina i Benic utworzono rezerwat przyrody jego imienia „Bór Samliński”.(Przekazywaliśmy informację o tym wydarzeniu: http://zlpwrp.pl/blog/2016/01/21/rezerwat-przyrody-bor-samlinski-im-henryka-zieciaka-honorowego-czlonka-zwiazku-lesnikow-polskich-w-rp/)

Był edukatorem leśnym. Często gościł nie tylko młodzież szkolną czy studentów leśnictwa, ale i ekologów, profesorów, naukowców. Przekazując swoją ogromną wiedzę wyróżniał się elokwencją i ogromnym poczuciem humoru.

Henryk Zięciak był przez 5 kadencji radnym Gminy Golczewo oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej  Gminy Golczewo. Aktywnie działał na rzecz ochrony środowiska, w tym programie Natura 2000 oraz na rzecz lokalnej społeczności. Intensywnienie działał przeciw utworzeniu ferm norek na terenie gminy.

Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Kordelasem Leśnika Polskiego, odznaką Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przez wiele lat był członkiem i aktywnym działaczem Związku Leśników Polskich w RP. Nadal interesuje się sprawami Związku i pozostaje w kontakcie z naszymi członkami. Przez ponad 30 lat był nieprzerwanie Przewodniczącym Rady Zakładowej ZLP w RP przy Nadleśnictwie Rokita. Otrzymał m.in. srebrną i złotą odznakę Zasłużony dla Leśników Polskich oraz najwyższe odznaczenie – Złoty Znak Związku. W 2006 roku otrzymał godność Honorowego Członka Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Pomimo wieku i kłopotów ze zdrowiem, nadal z właściwym sobie poczuciem humoru służy wiedzą i radą każdemu kto do niego się zwróci.

Lena Kacperczyk