Koledze

Krzysztofowi Górskiemu

SERDECZNE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA

Z POWODU ŚMIERCI

BRATA

składają Koleżanki i Koledzy

ze Związku Leśników Polskich

w Rzeczypospolitej Polskiej

Najważniejsi są ludzie

Trwający od wielu miesięcy, obecnie nasilający się w restrykcje czas pandemii, towarzyszące nam poczucie zagrożenia, niepewności i lęku o przyszłość bliższą i dalszą, są bardzo deprymujące. Żyjemy w poczuciu bezradności i wielkiej niepewności o zdrowie, pracę, przyszłość własną i bliskich. Towarzyszą nam różne, zwykle mało przychylne oceny naszej działalności, najczęściej formułowane przez ludzi, którzy niewiele o nas wiedzą. Otaczają nas też informacje medialne o wyborach, polityce, protestach, nagrodach wypłacanych w ministerstwach.

My, leśnicy, robimy po prostu swoje, czyli pracujemy  niezmiennie dla lasu i dla ludzi: rzetelnie i uczciwie, z pasją i ogromnym zaangażowaniem.  Niezależnie od tego; czy odbieramy drewno, doglądamy młodników i spędzamy wiele godzin w „swoim” lesie; czy siedzimy godzinami w gąszczu dokumentów przed komputerem w biurze nadleśnictwa, zakładu czy dyrekcji; czy pracujemy w upale lub na mrozie w terenie, czy zdalnie w domu, bo „kwarantanna lub izolacja”-  pamiętamy i wciąż powtarzamy, że najważniejszy jest człowiek.

Wsparci tą wiedzą skierowaliśmy do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w dniu 15.10.2020 r. kilka propozycji i ufamy, że zostaną życzliwie przyjęte: 

Zadaniowy czas pracy

W ostatnim czasie, z racji nietypowej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa COVID- 19, także w związku z wypełnianiem obowiązków pracowniczych osób, które przeszły na emeryturę i niezatrudnianiem na ich miejsce nowych pracowników, pojawiły się problemy z interpretacją zadaniowego czasu pracy.

Praca zadaniowa to taki  system czasu pracy, który pozwala  na elastyczność w wykonywaniu obowiązków służbowych przez pracownika. Jest to rozwiązanie  często wprowadzane przez pracodawców przy zatrudnianiu na stanowiskach wymagających od pracownika samodzielnego zarządzania swoim czasem pracy.

Zgodnie z art. 140 Kodeksu pracy:

Czytaj dalej

Stypendia dla przyszłych leśników wręczone

Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej podjęła w 2020 roku po raz kolejny, już szósty,  decyzję o ufundowaniu stypendiów naukowych dla wyróżniających się uczniów średnich szkół leśnych. Zgodnie z przyjętym przez nas regulaminem stypendium naukowe obejmuje  uczniów jedenastu szkół podległych pod Ministra Środowiska oraz szkoły w Tułowicach i Rucianem-Nidzie, a fundowane jest za najlepsze wyniki w nauce z przedmiotów zawodowych za okres czterech lat kształcenia.

foto: TL w Starościnie
Czytaj dalej

Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników i najtrudniejsza sytuacja od co najmniej 20 lat

Tradycyjnie w trzecią sobotę września każdego roku odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę. Tegoroczne, XXIV, spotkanie leśników, pracowników parków narodowych, przemysłu drzewnego, przedsiębiorców leśnych, przedstawicieli szkół i uczelni leśnych odbyło się pod hasłem Leśnicy wdzięczni za „Cud nad Wisłą” 1920-2020 i było zupełnie inne niż zwykle. Nie było tysięcy ludzi w zielonych mundurach i ich rodzin. Ze względu na pandemię COVID-19 liczba pielgrzymów została w tym roku ograniczona. Msza święta została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a wokół wizerunku Jasnogórskiej Pani ustawiły się wyjątkowo tylko cztery poczty sztandarowe, w tym poczet ze sztandarem Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj dalej

VIII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Badmintonie

W dniach 12-13 września br. odbyły się VIII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Badmintonie Suchedniów 2020 z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 80 zawodników reprezentowało m.in. Wojsko, Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską, Służby Więzienne. W mistrzostwach wzięło udział również dwóch leśników. Jednym z nich był Piotr Chrzęszczyk – Przewodniczący ZLP w RP Regionu Górnośląskiego.

Piotr zdobył dwa złote medale oraz jednocześnie dwa tytuły Mistrza Polski. Mundur Leśnika zagościł dwa razy na najwyższym podium.

Serdecznie gratulujemy!

Tekst: Lena Kacperczyk

Foto: archiwum prywatne Piotra Chrzęszczyka

XXIII Regionalne Zawody Strzeleckie Leśników

Pomimo panującej pandemii koronawirusa 5 września br. udało się zorganizować w Olsztynie XXIII Regionalne Zawody Strzeleckie Leśników. Wszystko odbyło się z zachowaniem rygorów sanitarno-epidemiologicznych. Organizatorem zawodów tradycyjnie był Klub Strzelectwa Myśliwskiego „Leśnik” razem ze Związkiem Leśniów Polskich w RP Regionu Olsztyńskiego – Radą Regionu. Główny trofeum był  Puchar Przechodni Dyrektora RDLP w Olsztynie.

Zebranych gości,  sędziów oraz  zawodników przywitali: Prezes  KSM „Leśnik”  kol. Paweł Artych oraz Przewodniczący Regionu Olsztyńskiego ZLP w RP kol. Andrzej Borkowski.  Życzyli wszystkim bezpiecznej, sportowej rywalizacji.

Czytaj dalej