Od 1 stycznia 2019 roku czekają nas istotne zmiany w funkcjonowaniu związków zawodowych.

W dniu 25 lipca 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw.Ustawa została zgłoszona przez Radę Ministrów w październiku 2017, a uchwalona 5 lipca 2018 roku.

Najważniejsza zmiana, jaką uchwalono w zakresie tworzenia i funkcjonowania organizacji związkowych to możliwość tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich przez wszystkie osoby świadczące pracę na podstawie umów o dzieło, zlecenia czy w ramach tzw. samozatrudnienia. Czytaj dalej

praca leśnika to nie tylko produkcja drewna

Kilometrówka – na przełomie lat 2018/2019 szykują się zmiany ale chyba, niestety, nie stawek

Wczorajszy newsletter portalu Infor.pl przekazuje z pewnością ciekawe dla nas, leśników, informacje na temat tzw. „kilometrówki”. Czytamy tam m.in. :

Ministerstwo Finansów nie zamierza likwidować „kilometrówki” dla pracowników wykorzystujących samochód prywatny do celów służbowych i nadal nie widzi potrzeby podwyższenia stawek kilometrówki. Natomiast w MF trwają prace nad kompleksową zmianą zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi do prowadzenia działalności, co de facto oznacza likwidację „kilometrówki” w obecnym rozumieniu dla osób prowadzących działalność gospodarczą.” Doskonale wiemy, że  od 2007 roku nie uległy zmianie wysokości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, według których pracodawca pokrywa koszty używania pojazdów prywatnych używanych przez pracowników do celów służbowych, określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27 poz. 271, z późn. zm.). Czytaj dalej

Negocjacje płacowe 2018

Wobec wielu głosów leśników na temat braku aktywności przedstawicieli związków zawodowych  w działaniach na temat godziwej płacy za wykonywaną przez nas pracę przedstawiam drogę negocjacji płacowych w roku 2018 i nasze działania w tej sprawie.

Niedawno, bo w czwartek 26 lipca odbyła się w Dyrekcji Generalnej narada dyrektorów, a w programie narady znalazł się punkt „negocjacje płacowe”. Nigdy dotąd negocjacje płacowe prowadzone pomiędzy stronami PUZP według zasad ustalonych w paragrafie 25 tego Układu Zbiorowego nie odbywały się podczas narady dyrektorów. Czytaj dalej

DG LP

Trudny rok, trudne czasy ale razem damy radę

W dniu 24 lipca w Dyrekcji Generalnej LP w Warszawie odbyło się spotkanie Prezydium Rady Krajowej ZLP w RP z Dyrektorem Generalnym LP Andrzejem Koniecznym. Prezydium RK składa się z przewodniczącego ZLP w RP, honorowych przewodniczących ZLP w RP, przewodniczących Regionów i przewodniczącego ZLP w RP Parków Narodowych. Jest to grupa najważniejszych osób w Związku, który liczy blisko 11500 członków i obchodzi w tym roku jubileusz stulecia działalności. Stąd spotkanie takiej reprezentacji z Dyrektorem Andrzejem Koniecznym ma wielką wagę i poruszono na nim szereg tematów ważnych dla lasów i leśników. Czytaj dalej

Motocyklem na 100-lecie wokół granic Niepodległej – relacja z wyprawy Tomasza Polechońskiego

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Ojczyznę oraz Jubileuszu 100-lecia Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Dretyń (RDLP Szczecinek) Tomasz Polechoński postanowił samotnie objechać motocyklem Polskę wokół jej granic.

prom (3)

Czytaj dalej

W jedności siła!

17 lipca 2018 roku odbyła się pod Sejmem RP manifestacja leśników, zorganizowana przez centrale związkowe działające w leśnictwie, jako protest przeciw włączeniu  Lasów Państwowych do projektowanej przez Rząd RP spółki akcyjnej „Polskie Domy Drewniane”.

DSC_3214

Już kolejny raz próbowano, w ten sposób, wydrenować z „lasów” następne miliardy złotych. Udało się leśnikom zapobiec temu nieszczęściu. Wysiłek, determinacja i wiara w efekty zbiorowego działania około 1000 ludzi zebranych na placu przy ul. Wiejskiej w Warszawie doprowadziły do sukcesu.

Czytaj dalej

Posiedzenie Sejmowej Podkomisji w sprawie kilometrówki – 18 lipca 2018

W dniu 18 lipca odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej. Została ona powołana w 9 – osobowym składzie na posiedzeniu Sejmowej Komisji Infrastruktury w dniu 24.05.2017 roku, kiedy to odbyło się  pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym (druk sejmowy nr 819). Od tego czasu projekt czekał na dalsze procedowanie.  Czytaj dalej

Manifestacja Leśników w związku z projektem zmiany ustawy o lasach i utworzenia nowej Spółki z udziałem LP

W dniu 17 lipca 2018 r. pod Sejmem RP zgromadziło się około 1000 leśników skandując hasło DZISIAJ SPÓŁKA JUTRO LASÓW ROZBIÓRKA! Aura sprzyjała ludziom lasu. Do zgromadzonych wyszli i rozmawiali z nimi Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, były Minister Środowiska Jan Szyszko oraz Poseł Dariusz Bąk.

Manifestacja związana była z zaplanowanym na 17 lipca 2018 r. wspólnym posiedzeniem Komisji Infrastruktury i Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa – pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska (druk 2718). Na sali sejmowej obecni byli z ramienia Związku Leśników Polskich w RP Przewodniczący Jarosław Szałata oraz Wiceprzewodniczący Paweł Kania. W trakcie posiedzenia padło wiele krytycznych słów o planowanej zmianie  ustawy i tworzeniu Spółki, która miałaby zająć się projektem Polskie Domy Drewniane.

Kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się w dniu 18 lipca br. o godzinie 15.00.