Myślistwo łucznicze

Myślistwo łucznicze to cicha metoda polowania, która staje się coraz popularniejsza. Można ją    z powodzeniem stosować blisko terenów miejskich. W Unii Europejskiej polowanie za pomocą łuku dozwolone jest w 15 z 27 państw członkowskich. Międzynarodowe organizacje myśliwskie promują łucznictwo jako ekologiczny i humanitarny styl łowiectwa.

logotyp PBA (1)

Wybierając łuk i strzałę myśliwy podejmuje świadomą decyzję o rezygnacji z „dalekiego zasięgu” jaki oferuje nowoczesna technologia w dziedzinie sprzętu myśliwskiego. W konsekwencji łucznik musi rozwinąć umiejętności niezbędne do polowania na dystansach zdecydowanie mniejszych niż normalna odległość strzału z broni palnej. Co więcej,  myśliwy musi przyswoić sobie i stale rozwijać biegłość w posługiwaniu się sprzętem służącym polowaniu z łukiem. Dla współczesnego łucznika istotne jest autentyczne poszanowanie natury oraz zaangażowanie w promowanie etycznego wizerunku łowiectwa w społeczeństwie. Łucznicy mają często emocjonalny stosunek do swoich łuków, pozostają oddani wybranym modelom i poświęcają długie godziny na trening, aby po mistrzowsku opanować sztukę strzelania z łuku oraz umiejętność maskowania i zbliżania się niepostrzeżenie do zwierzyny.

Łowy z łukiem to prawdziwe wyzwanie, które coraz częściej przyciąga myśliwych posiadających spore doświadczenie w polowaniu z bronią palną ale również młodych ludzi, poszukujących w łowiectwie misji i spełniania życiowych pasji. W dzisiejszych czasach aspekt zrównoważonego polowania, a także uwzględnianie jego wpływu na środowisko jest ważną kwestią w procesie kształtowania wizerunku łowiectwa.

  Choć w Polsce ta metoda polowania nie jest jeszcze dozwolona zainteresowanie nią wciąż rośnie. Pojawia się szereg wydarzeń związanych z tym tematem.

Nadleśnictwo Warcino (RDLP Szczecinek) organizuje II Mistrzostwa Polski Leśników                   w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zawody odbędą się   9 czerwca b.r.. W zeszłym roku wzięło w nich udział 63 zawodników. Poszczególne konkurencje odbywały się na pięciokilometrowej trasie biegnącej leśnymi drogami nadleśnictwa, wzdłuż której rozstawione było 28 figur zwierząt w skali 1:1. Związek Leśników Polskich w RP wspiera organizację tych Mistrzostw. Serdecznie zapraszamy do udziału. Więcej informacji na:

http://www.warcino.szczecinek.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/6fEaC4OFmQL2/content/ii-mistrzostwa-polski-lesnikow-w-lucznictwie-3d-o-puchar-dglp

Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego w dniach 6-8 kwietnia 2018 r. organizuje              w Warszawie Kongres Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego (EBF). Podczas kongresu będzie można wysłuchać m.in. wykładu myśliwych z Hiszpanii na temat roli łuku w zwalczaniu ASF poprzez ograniczenie migracji zwierzyny na tereny miejskie. Aktualną sytuację myślistwa łuczniczego w Europie przedstawi Prezes EBF. 

EBF aktywnie wspiera edukację myśliwych promując międzynarodowe kursy myślistwa łuczniczego celem pozyskania umiejętności i zrozumienia aspektów polowania z łukiem.  Wspiera swoim doświadczeniem krajowe związki myślistwa łuczniczego, zabiegające o legalizację łuku w swoich rodzimych przepisach łowieckich.

 

 

O łucznictwie, zbliżającym się Kongresie oraz Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego można przeczytać również m.in. na stronie internetowej Dziennika Leśnego.