X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w Szachach

Wszyscy uczestnicy zawodów z opiekunami

W dniach 14-16.11.2023 r. w Zespole Szkół Leśnych w Lesku odbyły się X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w Szachach pod honorowym patronatem Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach zawodów 41 uczestników reprezentujących 9 szkół z terenu całej Polski: z Biłgoraja,  Białowieży, Brynka, Starościna, Rucianego – Nidy, Tucholi, Tułowic, Zagnańska i Leska rywalizowało w  2 turniejach: turnieju gry błyskawicznej oraz indywidualnym turnieju  szachów szybkich, rozegranym systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund po 30 minut na zawodnika. Zawody sędziowali Pan Włodzimierz Hackiewicz – Sędzia Główny, pomysłodawca i inicjator Mistrzostw oraz Pani Marta Michalska – koordynatorka wydarzenia z ramienia ZSL w Lesku.

Inauguracji rozgrywek turniejowych w dniu 15.11.2023 r. towarzyszyły wspomnienia Pana Hackiewicza związane z historią Mistrzostw, których trzy pierwsze edycje odbyły się w Technikum Leśnym w Białowieży. ZSL w Lesku, jako drużynowy finalista  trzeciej edycji w roku 2014, uprzywilejowany przez to do zorganizowania następnego wydarzenia w swojej szkole, przejął na stałe organizację Mistrzostw. Od tego czasu  turnieje szachowe wpisały się  w tradycje ZSL w Lesku, umożliwiając tym samym współpracę pomiędzy szkołami leśnymi w Polsce i ułatwiając  integrację społeczności tych szkół, a także sprzyjając  poznawaniu walorów geograficzno-kulturowych regionu Bieszczadów. Ponadto niekwestionowaną wartością takich wydarzeń  jest popularyzacja królewskiej gry w szachy, umożliwianie młodzieży rozwijania swoich pasji, kształcenia pamięci, uwagi, koncentracji oraz oczywiście wyłanianie najlepszych szachistów i  drużyn z poszczególnych szkół.

Rozgrywki poprzedziła słodka jubileuszowa niespodzianka od Organizatorów – okolicznościowy tort, a czas pomiędzy poszczególnym rundami uatrakcyjniła wycieczka do Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

W ostatnim dniu Mistrzostw, podczas uroczystego zakończenia, ogłoszono nazwiska najlepszych szachistów i wyłoniono najlepsze drużyny z Polski spośród zgłoszonych do  udziału w konkursie.

Oto indywidualni zwycięzcy X Jubileuszowych Mistrzostw: 1 miejsce zajął Mikołaj Wdowiak z ZSL w Zagnańsku, 2 m-ce zajął Maciej Wojdyło z ZSL w Lesku, a 3 m-ce – Kornel Jakubiak reprezentujący ZSL w Rucianem – Nidzie.

Klasyfikacja drużynowa natomiast przedstawia się następująco: 1 m-ce zajęła drużyna z ZSL w Lesku, 2 m-ce – drużyna z TL z Białowieży, a  3 mc-e otrzymał zespół z ZSL w Rucianem-Nidzie.

Niepokonani w grze błyskawicznej byli: Mikołaj Wdowiak z ZSL w Zagnańsku, Błażej Wąsiewicz również z Zagnańska oraz Radosław Sobociński z TL w Białowieży.

Najlepszą uczestniczką konkursu wśród dziewcząt okazała się Martina Olszowska z ZSL w Lesku.

Laureatom wręczono pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe, a zwycięskie drużyny otrzymały drewniane statuetki. Wieloletni Sędzia turniejów Pan Włodzimierz Hackiewicz po oficjalnym przekazaniu Pani Marcie Michalskiej Kroniki Mistrzostw, mianował ją Sędzią Głównym kolejnych edycji zawodów. Miłym akcentem, popularyzującym tradycję gry w szachy, były prezenty dla uczniów i Dyrekcji naszej szkoły. Od Pana Włodzimierza Hackiewicza otrzymaliśmy olbrzymią szachownicę, która na co dzień ma służyć wszystkim miłośnikom tej królewskiej gry, a drużyna z Białowieży, w imieniu Dyrekcji swojej szkoły podarowała nam, jako wielokrotnym finalistom Mistrzostw, „nową”, nieznaną dotąd figurę szachową – żubra ;). Obecni na uroczystości Pan Ireneusz Żelazny – Wiceprzewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Natalia Zięba – Wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku oraz Pani Jadwiga Szylak – Dyrektor ZSL w Lesku złożyli gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu i opiekunów oraz wyrazili nadzieję, że Mistrzostwa doczekają się kolejnych jubileuszy. Szczególne wyrazy wdzięczności Organizatorzy skierowali do sponsorów: Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza, Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku, Związku Leśników Polskich w RP; patronów medialnych wydarzenia: portalów e-Sanok i Korso Sanockie oraz Pań Marty Michalskiej i Natalii Zięby, których zaangażowanie i profesjonalizm nadały wyjątkowy kształt X Jubileuszowi.

Wspominając niesamowitą, przyjazną, utrzymaną w duchu fair play atmosferę Mistrzostw powoli ustawiamy figury na pamiątkowej szachownicy oczekując na kontynuację rozgrywek w przyszłym roku.

Tekst: Beata Brajewska

Foto: Archiwum ZSL w Lesku

Link do wyników:

https://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_7755/index.html

https://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_7741/results.html?l=pl&tb=10_