Flaga- symbol niepodległości

 

W całym jubileuszowym roku Stulecia Odzyskania Niepodległości na wielu naszych domach powiewają biało-czerwone flagi, symbolizując nasz szacunek dla symboli narodowych i pamięć o dziejach naszego narodu. Oczywiście jest też wiele domów, gdzie tej flagi nie ma, być może nie będzie jej tam jutro, a 11 listopada i jak się niedawno okazało również 12 listopada 2018 jest dla ich mieszkańców po prostu dniem wolnym od pracy.

Z pewnością jednak jutro dla wszystkich leśników i ludzi lasu  będzie  niesłychanie ważny dzień, który należy godnie uczcić. Leśnicy to ludzie, którzy mają szczególny stosunek do wolności, swobody ale też żywią głębokie i patriotyczne uczucia do naszego państwa, czego wielokrotnie dawali wyraz. Może dlatego dla nas, leśników, noszących zielone mundury z orzełkami na guzikach, niepodległość naszego kraju, swoboda w wyrażaniu myśli i poglądów oraz szacunek dla historii są tak ważne. Tak jak szacunek dla godła i flagi.

Zadbajmy o to, żeby jutro, w tym jakże szczególnym dla każdego Polaka dniu na każdym budynku związanym z lasem i leśnictwem wisiała dumna biało-czerwona.

Na każdym budynku opatrzonym tabliczką Lasów Państwowych ale także na każdym budynku także zupełnie prywatnym, gdzie mieszkają leśnicy i ludzie związani z lasem. To patriotyczny obowiązek każdego Polaka i każdego leśnika. Nie wstydźmy się patriotyzmu i cieszmy wolną, od stu lat Niepodległą  Polską. Flagę narodową wywieszajmy najlepiej w towarzystwie flagi z logo Lasów Państwowych, aby podkreślić ścisłe związki leśników z Niepodległą. Z całą pewnością warto pamiętać  o prawdach, które zapisano na tablicy zawieszonej na kościele Św. Marcina we Wrocławiu

 

Wydają się takie proste i oczywiste, ale czy dziś wszyscy się do nich stosujemy? Czy należycie cenimy naszą wolność i doceniamy rolę niepodległej od 100 lat Ojczyzny?

Dajmy temu wyraz poprzez wywieszenie flagi, która nas łączy, integruje i spaja w jeden polski naród. Dziś, kiedy mamy swobodę wypowiedzi, poglądów oraz zrzeszania się może należycie nie doceniamy wolności. Gdy wybieramy się do lasu zażyć swobody, przestrzeni i posłuchać swoich myśli, zwróćmy uwagę na pamiątki z przeszłości i walki o wolność Polaków, o które dbają leśnicy z całego kraju. No i przynajmniej dziś oraz jutro, w świąteczny dzień, wspomnijmy trudne chwile naszych przodków i  przypomnijmy sobie różne bolesne wydarzenia. Pielęgnujmy pamięć o tym co było, głównie po to, aby to co złe, już nigdy się nie powtórzyło.

 

Jarosław Szałata