XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników „Tropem Niedźwiedzia” – podsumowanie.

W dniach 22-24 czerwca br. odbył się XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników „Tropem Niedźwiedzia”. Szlaki Beskidu Niskiego, Pogórza i Bieszczadów można było przemierzyć pieszo, konno, rowerem, motocyklem lub pontonem.

Na trasach rajdowych można było spotkać prawie 1500 osób – byli to leśnicy z całego kraju i nawet z zagranicy oraz ich rodziny. Organizatorem rajdu był Związek Leśników Polskich wraz z nadleśnictwami z terenu RDLP w Krośnie.

Wielkie podziękowania należą się kierownictwu RDLP w Krośnie oraz wszystkim Nadleśniczym odpowiedzialnym za organizowanie baz rajdowych, ale przede wszystkim komandorowi rajdu Markowi Mareckiemu,  przewodniczącemu komitetu organizacyjnego  Arturowi Królickiemu oraz Ireneuszowi Żelaznemu – przewodniczącemu ZLP Regionu Krośnieńskiego, którzy solidnie napracowali się przy organizacji tak dużej imprezy wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołu organizacyjnego.

Finał imprezy odbył się w dn. 24 czerwca br. w Sanoku na terenie Hali widowiskowo-sportowej „ARENA SANOK” przy udziale około 1800 osób.  W trakcie finału za pośrednictwem mediów głos zabrał dyrektor generalny Konrad Tomaszewski. Zwrócił uwagę na rolę lasów w turystyce oraz na przedsięwzięcia realizowane przez Lasy Państwowe, m in. wdrażany Wielki Szlak Leśny. Uczestników przywitali oraz dokonali podsumowania imprezy: Artur Królicki i Marek Marecki. Głos zabrali również: Tadeusz Pióro – burmistrz Sanoka; Grażyna Zagrobelna – dyrektor RDLP oraz Jarosław Szałata – przewodniczący ZLP w RP.

Tradycyjnie ostatniego dnia ogłoszono zwycięzców w konkursach najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu. Najmłodszym uczestnikiem okazał się 2 – letni Tymoteusz z grupy „Kurpiaki” (Nadleśnictwo Maskulińskie), a najstarszym uczestnikiem był Stanisław Solarczyk z grupy „Zgórmysyny” (Nadleśnictwo Nowy Targ). Najliczniejsza drużyna przybyła ze ZLP Regionu Radomskiego – 105 osób.   Najdłuższą trasę – ponad 10 tys. km pokonał  Stanisław Grochowski, leśnik mieszkający na stałe w okolicach Chicago.

Nagrodę w konkursie na totem rajdowy „wielki szaman” przyznano Nadleśnictwu Elbląg. Konkurs na najmniej potrzebną rzecz na rajdzie wygrało Nadleśnictwo Jeleśnia, a nagrodę vox populi w tej rywalizacji otrzymało Nadleśnictwo Pisz.

Zwycięzcami konkursu na piosenkę rajdową zostali: I – Sandra Blek (Nadleśnictwo Milicz), II – grupa „Bez Marysi” (Nadleśnictwo Elbląg), III – Justyna Ceranowska (Nadleśnictwo Kutno), która otrzymała też nagrodę publiczności.

Był też konkurs poetycki, w którym nagrody zdobyli: Justyna Ceranowska, Mirosław Danilczuk (Nadleśnictwo Strzelce) i Zofia Górzyńska (Nadleśnictwo Płock).

Ciekawym pomysłem był konkurs Rajd Press Foto. Zwyciężyło zdjęcie Iwony Guz z Nadleśnictwa Resko- RDLP Szczecin:  „Mis rajdowy na Przełęczy Wyżnej”. Główną nagrodą w tym konkursie była  publikacja zdjęcia w prasie leśnej, publikacja tutaj – to bonus poza konkursem…

rajd lesnikow 2017 (2)

W trakcie kilkugodzinnej imprezy odbyły się występy i koncerty. Temperaturę wydarzenia podniósł Zespół Tańca Ludowego „Sanok” – od pół wieku działający pod kierownictwem Jana Podkula. W części koncertowej wystąpiły zespoły: „Znad Osławy” i  „Batiary” z zakarpackiego Mukaczewa na Ukrainie. Zagrała również legendarna bieszczadzka grupa KSU.

XXIX Rajd Leśników okazał się doskonałą okazją do poznania walorów przyrodniczych, turystycznych  Ziemi Krośnieńskiej oraz integracji leśników z całej Polski. Po raz kolejny miejscowi leśnicy przekonali wszystkich uczestników, że Bieszczady nie tylko z racji biesów i czadów mają szczególny urok, a teren RDLP Krosno posiada wiele unikalnych atutów. Dziękujemy jednym głosem za wspaniałą aurę, nie tylko z racji znakomitej pogody towarzyszącej rajdowiczom.

Wszyscy będziemy czekać na kolejny, szczególny bo jubileuszowy, XXX Ogólnopolski Rajd Leśników. Organizowany on będzie w roku jubileuszu 100-lecia działalności ZLP w RP. Trasy rajdowe będą dla wszystkich chętnych  przygotowane przez leśników z terenu RDLP Łódź.

W wyniku spotkania wszystkich kierowników drużyn rajdowych z Przewodniczącym ZLP w RP ustalono, że kolejny rajd w 2019 roku odbędzie się na terenie RDLP Katowice, a potem w 2020 roku – rajd przygotują zachodniopomorscy leśnicy z RDLP Szczecin.

Przygotowali:

Beata Czerniak i Jarosław Szałata