ZLP w RP ma nowego przewodniczącego

Jarosław Szałata został nowym Przewodniczącym Związku Leśników Polskich w RP – tak zdecydowali delegaci zgromadzeni na Zjeździe Sprawozdawczo – Wyborczym ZLP w RP, który odbył się w dniach 30-31 marca br. w Sękocinie Starym.

DSC_2090Przewodniczący Bronisław Sasin gratuluje sukcesu nowo wybranemu Przewodniczącemu ZLP w RP – Jarosławowi Szałata. 

Najważniejszym punktem porządku obrad i zarazem najtrudniejszą decyzją delegatów zgromadzonych na Zjeździe ZLP w RP był wybór Przewodniczącego ZLP w RP. Dotychczasowy Przewodniczący Bronisław Sasin nie kandydował ponownie, gdyż niebawem przechodzi na emeryturę. O zaszczytny, najwyższy tytuł w ZLP w RP  rywalizowało dwóch kandydatów – kol. Jarosław Szałata z Regionu Zachodniego w Szczecinie oraz kol. Henryk Chabowski z Okręgu Białostockiego. Delegaci w tajnych wyborach zdecydowali powierzyć tę funkcję kol. Jarosławowi Szałata, który w pierwszych słowach po ogłoszeniu wyników podziękował za udzielony kredyt zaufania i zadeklarował chęć współpracy z przedstawicielami wszystkich regionów i okręgów ZLP w RP. Podziękował także kol. Henrykowi Chabowskiemu za współzawodnictwo.

DSC_2152Jarosław Szałata wita Dyrektora Generalnego LP Konrada Tomaszewskiego w imieniu delegatów Zjazdu. Od lewej: J. Szałata, K. Tomaszewski, P. Kania, Z. Czeryba, M. Cholewa.   

Jarosław Szałata, Przewodniczący ZLP w RP, od początku drogi zawodowej, czyli od ponad 30 lat jest pracownikiem Nadleśnictwa Trzciel, gdzie pełni funkcję leśniczego leśnictwa Pszczew. Nowy przewodniczący to przyrodnik, dziennikarz, działacz społeczny, samorządowiec i regionalista.

Oprócz wykształcenia leśnego ukończył studia wyższe z zakresu komunikacji społecznej i dziennikarstwa. Od 2011 r. prowadzi popularny w sieci Blog Leśniczego, współpracuje z redakcjami „Ech Leśnych”, „Głosu Lasu” i kilku tytułów regionalnych.

Jest aktywnym członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych, wieloletnim radnym, wcześniej przewodniczącym rady gminy Pszczew, obecnie przewodniczącym rady powiatu międzyrzeckiego.

Kol. Jarosław Szałata zwołał pierwsze posiedzenie Rady Krajowej ZLP w RP, podczas którego wybrano zastępców Przewodniczącego ZLP w RP. Wiceprzewodniczącymi Związku Leśników Polskich w RP zostali wybrani: kol. Paweł Kania – Przewodniczący Regionu Środkowopolskiego w Łodzi, kol. Krzysztof Górski – przewodniczący ZLP w RP RDLP w Szczecinku, kol. Urban Kolman – przewodniczący Okręgu Lubelskiego oraz kol. Marek Cholewa – przewodniczący Regionu Górnośląskiego.

DSC_2125Przewodniczący i Wiceprzewodniczący ZLP w RP – od lewej: Marek Cholewa, Paweł Kania, Jarosław Szałata, Krzysztof Górski, Urban Kolman. 

Swój skład zmieniła także Krajowa Komisja Rewizyjna, która będzie działała pod przewodnictwem Przewodniczącego Piotra Chrzęszczyka z Regionu Górnośląskiego. Członkami Komisji, tradycyjnie już zostały wybranie wyłącznie Panie, a mianowicie – Janina Sobczak (Region Zachodni w Szczecinie), Krystyna Sowa (Okręg Małopolska), Małgorzata Burdzińska (Region Pomorski w Toruniu) oraz Elżbieta Kosierkiewicz (Region Szczecinecki).

DSC_2111Piotr Chrzęszczyk, Przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej. 

Nowo wybranym członkom władz krajowych ZLP w RP gratulujemy i życzymy sukcesów w prowadzeniu działalności związkowej.

Uchwały i wnioski Zjazdu do pobrania tutaj: Uchwały i wnioski ZLP

Wkrótce relacja z przebiegu obrad Zjazdu.

Katarzyna Gozdek – Pawłowska