Jubileuszowe XXV Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników w Krynicy – Zdroju

9 – 12 marca br. w Sanatorium Uzdrowiskowym „Leśnik – Drzewiarz” w Krynicy – Zdroju odbyły się Jubileuszowe XXV Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników. Organizatorem tegorocznej, szczególnej edycji turnieju był Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

1Przewodniczący ZLP w RP – B. Sasin otwiera jubileuszowe XXV Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników. Po prawej Paweł Macur – Prezes Sanatorium oraz sędzia Arkadiusz Wiśniewski.

Już przed rozpoczęciem Szachowych Mistrzostw Polski Leśników można było przypuszczać, że będzie to wyjątkowy turniej.  Z wielu powodów. Po pierwsze, ze względu na jubileusz 25-lecia – ani się obejrzeliśmy, a mistrzostwa skończyły już ćwierć wieku. Swoją małą rocznicę współpracy z ZLP w RP obchodziła też para sędziowska – Państwo Marzena i Arkadiusz Wiśniewscy, którzy po raz piąty podjęli się czuwania nad prawidłowym przebiegiem Mistrzostw.

Po drugie – świąteczny charakter nadali goście turnieju, wśród nich Jerzy Przybylski – Honorowy Przewodniczący ZLP w RP, Faur Mircea – lider grupy szachistów z Rumunii, Górász László – lider grupy szachistów z Węgier i Ci, bez których zawody nie mogłyby się odbywać – zawodnicy. W tym roku, na liście uczestników znalazło się aż 61 szachistów, w tym takie osobowości jak: Krzysztof Janeczko, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Finansowej oraz Gospodarowania Zasobami Majątkowymi, Zbigniew Kobus – uczestnik wszystkich edycji Szachowych Mistrzostw Polski Leśników, Adam Iller – organizator pierwszego turnieju.

I wreszcie – mistrzostwa odbyły się w szczególnym miejscu – Sanatorium Uzdrowiskowym „Leśnik – Drzewiarz” w Krynicy – Zdroju, którego współwłaścicielem jest Związku Leśników Polskich w RP.

6Zawodnicy z Rumunii i Węgier  oraz po prawej – Zbigniew Kobus.

Tradycyjnie, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem Mistrzostw, odbył się otwarty turniej szachów błyskawicznych. Podobnie, jak w 2016 roku, jego zwycięzcą został Dariusz Rymaszewski z Nadleśnictwa Lwówek Śląski (RDLP we Wrocławiu). Drugie miejsce zajął Dariusz Cieplak z Nadleśnictwa Zwierzyniec (RDLP w Lublinie). Trzecie miejsce na podium przypadło Piotrowi Motylowi z Nadleśnictwa Chocianów (RDLP we Wrocławiu).

Uroczystego otwarcia jubileuszowych XXV Mistrzostw Szachowych Polski Leśników dokonał Bronisław Sasin, Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP. W swoim powitalnym przemówieniu podziękował zawodnikom za tak liczne przybycie, co tylko potwierdza, że mimo upływu lat turniej nie traci zainteresowania ze strony jego uczestników. Przewodniczący powitał czteroosobową delegację zawodników z Rumunii pod przewodnictwem Faura Mircea oraz trzyosobową reprezentację leśników z Węgier z Górászem László na czele.

Podkreślił również, że na liście uczestników turnieju znaleźli się reprezentanci szkół i uczelni leśnych – nauczyciel Marta Michalska z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, uczeń Artur Szostek z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej (Ruciane – Nida), student Jakub Jakimiuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Przewodniczący przekazał głos Krzysztofowi Janeczko, występującemu nie tylko jako reprezentant Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, ale przede wszystkim jako uczestnik zawodów. K. Janeczko odczytał list w imieniu Konrada Tomaszewskiego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, który niestety nie mógł być obecny w Krynicy – Zdroju (list DGLP na str. ).

Tuż przed rozpoczęciem gry, zawodnicy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego Ignacego Truszkowskiego, świetnego szachisty i wspaniałego kolegi.

Przez kolejne dwa dni zawodnicy rywalizowali w szachach szybkich, rozgrywanych systemem szwajcarskim z klasyfikacją indywidualną i drużynową. Najwyższym trofeum do zdobycia w klasyfikacji drużynowej był Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych za zajęcie pierwszego miejsca, a w klasyfikacji indywidualnej Puchary Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej dla trzech laureatów.

13Trofea XXV Szachowych Mistrzostw Polski Leśników.

2Uczestnicy XXV Szachowych Mistrzostw Polski Leśników podczas rozgrywek.

4Uczestnicy XXV Szachowych Mistrzostw Polski Leśników podczas rozgrywek.

5Krzysztof Janeczko kontra Marek Dziurzyński.

3Uczestnicy XXV Szachowych Mistrzostw Polski Leśników podczas rozgrywek.

Laureaci XXV Mistrzostw Polski Leśników w szachach szybkich, klasyfikacja drużynowa:

  1. RDLP Wrocław – Dariusz Rymaszewski oraz Piotr Motyl
  2. Rumunia            – Viorel-Stelica Dumitruc oraz Zsolt Jakab
  3. Edukacja            – Andrzej Kania oraz Marta Michalska 

9I miejsce w szachach szybkich, klasyfikacja drużynowa: RDLP we Wrocławiu.

Laureaci XXV Mistrzostw Polski Leśników w szachach szybkich, klasyfikacja indywidualna:

  1. Dariusz Rymaszewski, Nadlesnictwo Lwówek Śląski (RDLP we Wrocławiu)
  2. Viorel-Stelica Dumitruc, Rumunia
  3. Nandor Papp, Zalaerdő, Nagykanizsa, Wegry

10Laureaci I-X miejsc w szachach szybkich, klasyfikacja indywidualna.

Pełne wyniki Mistrzostw – Szachy SZYBKIE: http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_92/final_standings&11.html

http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_92/team_results_players&11.html

11Laureaci I, II i III miejsca w szachach błyskawicznych. Od lewej: B. Sasin (Przewodniczący ZLP w RP), Dariusz Cieplak, Dariusz Rymaszewski, Piotr Motyl.

8Zbigniew Kobus z Nadleśnictwa Grodziec (RDLP w Poznaniu) – uczestnik wszystkich XXV edycji turnieju oraz Jerzy Przybylski – Honorowy Przewodniczący ZLP w RP.

Dodatkowo, zespół sędziowski w składzie Marzena i Arkadiusz Wiśniewscy, ufundował nagrody specjalne dla uhonorowania zawodników, którzy w sposób szczególny pokazali się w mistrzostwach.

Zawodnik FAIR PLAY
MAREK DZIURZYŃSKI
CEZARY MOLIN

Najsympatyczniejszy zawodnik Mistrzostw
JAN JUNIK
ŁUKASZ MEJSNER
ROBERT MUŁA
JÓZEF MINDLER
MARIUSZ KUDLAK

NAJPIĘKNIEJSZA PARTIA MISTRZOSTW
DARIUSZ RYMASZEWSKI

VIP Mistrzostw
KRZYSZTOF JANECZKO

Najznamienitsza osobowość Mistrzostw
PIOTR DZIADOŃ

7VIP Mistrzostw – Krzysztof Janeczko – Zastępca Dyrektora Generalnego LP.

Na zakończenie turnieju, Przewodniczący ZLP w RP podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę Mistrzostw i sportową rywalizację na wysokim poziomie, a także za pozostałe konkursy, które miał przyjemność organizować. Turniej w Krynicy – Zdroju był bowiem ostatnim, w którym B. Sasin brał udział jako organizator – jest to związane z kończąca się w 2017 roku kadencją na stanowisku Przewodniczącego ZLP w RP. Bronisław Sasin zapewnił zawodników, że w przyszłym roku rozważy czynny udział w Mistrzostwach, które najprawdopodobniej odbędą się w Orzechowie.

12Uczestnicy XXV Szachowych Mistrzostw Polski Leśników, Krynica – Zdrój, 2017.

Szczególne podziękowania kierujemy dla Pawła Macura, Prezesa Zarządu Sanatorium Uzdrowiskowego „Leśnik – Drzewiarz” w Krynicy – Zdroju” za pomoc w organizacji jubileuszowych XXV Mistrzostw Szachowych Polski Leśników.

Składamy wyrazy wdzięczności dla wszystkich pracowników sanatorium, zaangażowanych w obsługę turnieju, w szczególności Mariusza Cieślika, Kierownika Działu Hotelowego oraz Elżbiety Kowalik, Kierownik Recepcji wraz z zespołem.

Katarzyna Gozdek-Pawłowska