Pomoc dla Leśników z Łymana

Realizując konsekwentnie porozumienie ZLPwRP Regionu Olsztyńskiego ze Związkowcami  Państwowego Gospodarstwa Leśnego Łyman w Ukrainie, członkowie ZOZ ZLPwRP Regionu Olsztyńskiego przeprowadzili w miesiącach październik-listopad akcję przygotowania następnego transportu pomocy humanitarnej dla pracowników Nadleśnictwa Łyman. Zbierano odzież zimową typu terenowego, obuwie zimowe, bieliznę termoaktywną, ubrania, sprzęt elektryczny oraz żywność – głównie konserwy mięsne.

Podczas tej zbiórki, w związku z okresem nadchodzących również w Ukrainie Świąt, członkowie ZOZ ZLPwRP w Nadleśnictwie Ciechanów podjęli decyzję o przygotowaniu dodatkowej przesyłki – paczek świątecznych ze słodyczami przeznaczonych dla dzieci pracowników Nadleśnictwa Łyman. Akcję tą wsparło również kilka innych ZOZ ZLPwRP Regionu Olsztyńskiego i w ten sposób udało się przygotować dla wszystkich dzieci w nadleśnictwie Łyman „Wedlowskie” słodkie paczki od „Św. Mikołaja”.

W akcję zbierania odzieży i sprzętu dla Związkowców z Łymana włączyli się tym razem też Związkowcy Regionu Warszawskiego ZLPwRP pod kierownictwem Wojtka Kały za co składam szczególne podziękowania w imieniu pracowników Nadleśnictwa Łyman.

Cała ta pomoc została, mimo 15-godzinnego oczekiwania na przejazd przez granicę, przekazana

kolegom leśnikom z Lwowa, którzy już w dniu 18.12.2023 r. mieli zorganizować transport naszych „darów” do jednostki w Łymanie.

Zostałem upoważnionym przez Pana Dyrektora Oleksieja Prochodko, aby tą drogą bardzo podziękować wszystkim tym ZOZ ZLPwRP Regionu Olsztyńskiego i Regionu Warszawskiego za okazaną pomoc, która w obecnej chwili okresu zimowego, sytuacji na froncie, który znajduję się bezpośrednio w terenie działania Nadleśnictwa Łyman, jak i wobec malejącego wsparcia dla Ukrainy jest bezcenna i daję nadzieję nam wszystkim na pozytywne zakończenie tej niesprawiedliwej wojny.

Ja również chcę serdecznie podziękować w imieniu Rady Regionu Olsztyńskiego ZLPwRP wszystkim osobom zaangażowanym w tą już trzecią akcję pomocy dla Związkowców w Łymanie, a szczególnie dziękuję koledze Pawłowi K. z ZOZ ZLPwRP w Nadleśnictwie Ciechanów za wsparcie w transporcie naszych „darów” na terytorium Ukrainy, co wiąże się za każdym razem z bardzo dużym zaangażowaniem, wysiłkiem oraz pewnego rodzaju niebezpieczeństwem spowodowanym pobytem na terenie kraju objętego wojną.

Mirosław Choroś

Przewodniczący

Regionu Olsztyńskiego

ZLPwRP