XXVI Ogólnopolski Rajd Leśników „Na Jantarowym Szlaku”

W dniach 11-13 września br. odbył się XXVI Ogólnopolski Rajd Leśników „ Na Jantarowym Szlaku”, po gdańskiej ziemi. Wytyczone trasy można było przemierzyć pieszo, rowerem lub kajakiem. W Rajdzie uczestniczyło prawie 1600 osób – leśników i ich rodziny. Rajd odbywał się pod szyldem, jak co roku, Związku Leśników Polskich w RP,  ale organizatorem był Związek Leśników Polskich Regionu Gdańskiego  przy wydatnej pomocy RDLP Gdańsk.

Wielkie podziękowania należą się kierownictwu RDLP w Gdańsku   oraz wszystkim Nadleśniczym odpowiedzialnym za organizowanie baz rajdowych, ale przede wszystkim Komandorowi Rajdu Pawłowi Bukowskiemu,  Koordynatorowi   Dariuszowi Kowalewskiemu – Przewodniczącemu ZLP Regionu Gdańskiego, którzy solidnie napracowali się przy organizacji tak dużej imprezy wspólnie z koleżankami  i kolegami z zespołu organizacyjnego.

Finał imprezy odbył się w dn. 13 września br. na terenie gotyckiego zamku w Gniewie, największego zamku krzyżackiego na lewym brzegu Wisły.

Nowy obraz Zamek w Gniewie i hotel Rycerski oraz Pałac Marysieńki poniżej

Nowy obraz (1)                    

Przed finałem rajdu została odprawiona msza św., w intencji wszystkich leśników, w kaplicy zamku w Gniewie. Następnie przed zamkiem, wszystkich leśników, ich rodziny i sympatyków oraz gości rajdowych, powitał Dyrektor RDLP w Gdańsku  Jan Szramka oraz Przewodniczący ZLP w RP Bronisław Sasin. (foto poniżej) Nowy obraz (2)

Nowy obraz (3)

Tradycyjnie ostatniego dnia ogłoszono zwycięzców w konkursach najmłodszego     i najstarszego uczestnika rajdu. Najmłodszym uczestnikiem okazał się Jureczek  Podsiadłowski z Nadleśnictwa Jagiełek ( RDLP Olsztyn). Najstarszym uczestnikiem był Zdzisław Nestorowicz z Nadleśnictwa Pisz ( RDLP Białystok). Najliczniejsza drużyna przybyła z Nadleśnictwa Pisz 46 osób ( RDLP Białystok ), natomiast  z najodleglejszego miejsca w linii prostej przybyła drużyna z Nadleśnictwa  Lubaczów ( RDLP Krosno ) 672 km. Jednak drużyna, która pokonała najdłuższą odległość by dotrzeć na rajd przybyła z Nadleśnictwa Jeleśnia ( RDLP Katowice ) – ponad 700 km.

Nowy obraz (4)

     Drużyna z N-ctwa Jeleśnia

Nowy obraz (5)Najstarszy uczestnik- Z. Nestorowicz- po środku

Wybrano również Miss i Mistera Rajdu, po raz pierwszy wybierani jako para: Barbara Gaber i Krzysztof Ciołek z Nadleśnictwa Staszów ( RDLP Radom ).

Nowy obraz (6) Finaliści konkursu Miss i Mister Rajdu

Nowy obraz (7)Przewodnicząca Regionu Radomskiego ZLP w RP Barbara Iwańska ze zwycięską parą.

Tradycyjnie wybrano również najładniejszy totem rajdowy – wygrała „Paskuda” stworzona przez leśników z Nadleśnictwa Korpele ( RDLP Olsztyn), a na najbardziej oryginalną koszulkę rajdową zwyciężył Nadleśnictwo Złotów ( RDLP Pila).

Oprócz wielu przygotowanych na ostatni dzień atrakcji wrażenie wywarł pokaz husarii i sztuki rycerskiej.

Nowy obraz (8)

Nowy obraz (9)

Podczas imprezy wystąpił, stworzony przez leśników pochodzących z Luzina, zespół rokowy M22, który wspaniale zabawiał uczestników rajdu do późnych godzin nocnych ( foto poniżej).

Nowy obraz (10)

Celem rajdu jest choć chwilowe oderwanie się od codziennych, często samotnie wypełnianych obowiązków i jakże ważna integracja leśników z całej Polski.  Była to doskonała okazja do poznania walorów przyrodniczych, turystycznych oraz historycznych Ziemi Gdańskiej, a szczególnie Gdańsk, Malbork czy Frombork, Elbląg na Ziemi Warmińskiej.

Rajd i tradycyjne spotkania koleżanek oraz kolegów leśników z całej Polski, pomimo różnych niedogodności, jest świetną imprezą. Wszyscy z niecierpliwością będziemy czekać  na kolejny  już XXVII Ogólnopolski Rajd Leśników, który będzie przebiegał po Mazowszu ( RDLP Warszawa) w dn. 18-20 czerwca 2015 r.

Decyzją wszystkich kierowników drużyn rajdowych z Przewodniczącym ZLP w RP ustalono, że kolejny rajd w 2016 roku odbędzie się na terenie RDLP Białystok.

Nowy obraz (11)Kierownicy drużyn podczas ustalania miejsca rajdu w 2016 r.

Nowy obraz (12)Uczestnicy rajdu oczekujący na decyzję kierowników drużyn.

Galeria fotograficzna:

Nowy obraz (13)

W kolejce po posiłek

Nowy obraz (14)Drużyna z N-ctwa Miedzychód (RDLP Szczecin) w trakcie posiłku.

Nowy obraz (15)Członkowie Rady Krajowej.

Nowy obraz (16)Drużyna m.in. z N-ctwa Jeleśnia  ( RDLP Katowice)