Ogólnopolskie Święto Lasu z Prezydentem RP

           W dniu 20 kwietnia br. z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli leśników z całej Polski, w tym reprezentantów związków zawodowych i wielu innych gości obchodzone były centralne obchody Ogólnopolskiego Święta Lasu w Puszczy Niepołomickiej.

Po mszy w niepołomickim kościele pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników wszyscy uczestnicy uroczystości i prezydent Bronisław Komorowski przybyli na polanę  w leśnictwie Sitowiec (Nadleśnictwo Niepołomice) gdzie posadzili kilkadziesiąt sadzonek buka, a prezydent, dodatkowo – mierzący 3,5 m dąb.

DSCN1621.1

DSCN1630,1

Po posadzeniu drzewka i odsłonięciu tablicy odbyły  się krótkie sympatyczne rozmowy i wspólne fotografowanie z prezydentem.

DSCN1634,1

Drugą część obchodów wypełniła Krajowa Narada Leśników na Zamku Królewskim w Niepołomicach, dawnej rezydencji polskich królów, m.in. Władysława Jagiełły i królowej Bony. Dyrektor generalny LP Adam Wasiak przedstawił informacjęostanie państwowych lasów, ogromie zadań wykonywanych przez leśników, również o znaczeniu lasów dla naszej gospodarki i rynku pracy. Dyrektor generalny podkreślił, że oprócz wykonywania zadań w ramach wielofunkcyjnej gospodarki leśnej Lasy Państwowe zasilają budżety państwa i samorządów setkami milionów złotych z tytułu podatków, finansują liczne projekty naukowe, wspierają parki narodowe. Rocznie inwestują ponad miliard złotych w przedsięwzięcia służące gospodarce leśnej, z których korzystają też często lokalne społeczności.

Prezydent Bronisław Komorowski w swym przemówieniu zauważył, że gospodarka leśna w Polsce dobrze funkcjonuje, a przyjęty i ukształtowany model leśnictwa sprawdził się i cieszy się społecznym zaufaniem. Na koniec prezydent Bronisław Komorowski odniósł się do udziału Lasów Państwowych w procesie sprzedaży Polskich Kolei Linowych, oceniając go sceptycznie i uznając, że leśnicy powinni skoncentrować się przede wszystkim na działalności podstawowej, czyli gospodarce leśnej.

Podczas uroczystości w niepołomickim zamku sześciu pracownikom Lasów Państwowych wręczono odznaki honorowe ministra środowiska oraz trzy medale „Za zasługi dla obronności kraju” od resortu obrony narodowej,  w tym członkowi naszego Związku Rafałowi Pajestce z Nadleśnictwa Rokita ( RDLP Szczecin)- na zdjęciu poniżej 3 od prawej.

DSCN1657.1

Ponadto  sześciu pracowników otrzymało Kordelasy Leśnika Polskiego. Wręczono również nagrody zwycięzcom III edycji konkursu fotograficznego „Las  w obiektywach leśników”.

Po zakończeniu narady odbyły się występy zespołu góralskiego oraz  koncert laureatów Konkursu Sygnalistyki  Myśliwskiej „ O Róg Zbramira”.