Jarosław Szałata odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Jarosław Szałata, Przewodniczący ZLP w RP, został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie odebrał z rąk Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, podczas uroczystych obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu 29 maja br. w Łochowie.

Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, przekazuje Złoty Krzyż Zasługi Jarosławowi Szałacie.

Prezydent Andrzej Duda przyznał Jarosławowi Szałacie Złoty Krzyż Zasługi na wniosek Ministra Środowiska. Jak czytamy w uzasadnieniu, odznaczenie jest uhonorowaniem zasług w działalności na rzecz rozwoju leśnictwa w Polsce. Symboliczny był też termin wręczenia wyróżnienia – w tym roku Ogólnopolskie Święto Lasu połączono z centralnymi obchodami jubileuszu 95-lecia Lasów Państwowych. Wzięła w nich udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Od lewej: Agata Kornhauser-Duda, Dariusz Pieniak, Elżbieta Bernard-Rybak, Jarosław Szałata, Adam Kwiatkowski.

Jarosław Szałata to przyrodnik, dziennikarz, działacz społeczny, samorządowiec i regionalista. Od początku drogi zawodowej, a właśnie mija mu 35 lat pracy, związany z  Nadleśnictwem Trzciel (RDLP w Szczecinie), gdzie pełnił funkcję leśniczego leśnictwa Pszczew. Aktualnie, od 2017 roku, jest Przewodniczącym Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Z wykształcenia leśnik, specjalista z zakresu komunikacji społecznej, dziennikarz. Jest aktywnym członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych, wieloletnim radnym gminnym i powiatowym. Na swoim koncie ma m.in. następujące odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi, srebrną i złotą odznakę „Zasłużony dla Leśników Polskich”, „Złoty Znak Związku”, odznakę honorową „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”,  kordelas Leśnika Polskiego, brązowy medal „Za Zasługi Łowieckie”,  brązowy i srebrny medal  „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Krzyż Zasługi jest odznaczeniem ustanowionym w 1923 roku i nadawanym przez Prezydenta RP osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Katarzyna Gozdek-Pawłowska