Posiedzenie Rady Krajowej

W dniach 20-21 października 2022 r. w Sanatorium Uzdrowiskowym „Leśnik-Drzewiarz” w Krynicy-Zdroju odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w RP. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie – Paweł Szczygieł, Nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna – Stanisław Michalik, Prezes Sanatorium Uzdrowiskowego „Leśnik-Drzewiarz” w Krynicy-Zdroju – Paweł Macur, Prezes Ośrodka Wczasowego „Jantar” – Robert Wiatrak, przedstawiciele firmy Mentor – Maciej Barcik i Jacek Zbróg oraz Honorowy Przewodniczący ZLP w RP – Bronisław Sasin i Honorowy Przewodniczący Regionu Krośnieńskiego ZLP w RP – Jerzy Miliszewski.

Od lewej: Urban Kolman, Ireneusz Żelazny, Jarosław Szałata, Krzysztof Górski, Jolanta Bochenek

Spotkanie otworzył Przewodniczący ZLP w RP – Jarosław Szałata. Poinformował, że w wyniku wyborów przeprowadzonych w Okręgu Lubelskim Urban Kolman został wybrany Przewodniczącym na kolejną kadencję, a nowym członkiem Rady Krajowej został wybrany Marek Aftyka. Zastąpił on Piotra Cebulę.

Marek Aftyka

Odbył się także Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy w ZLP w RP Parków Narodowych – ponownie zostali wybrani na kolejną kadencję: Przewodniczący Marek Słowikowski i członek Rady Krajowej Janusz Kuszewski. Region Gdański na Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym ponownie wybrał: na stanowisko Przewodniczącego Dariusza Kowalewskiego oraz członka Rady Krajowej Andrzeja Tomanę.

Od lewej: Paweł Macur, Robert Wiatrak

Prezesi Paweł Macur i Robert Wiatrak przedstawili specyfikę Ośrodków, które prowadzą. Omówili zrealizowane inwestycje oraz plany na przyszłość.

Dyrektor Paweł Szczygieł i Nadleśniczy Stanisław Michalik rozmawiali z członkami Rady Krajowej o gospodarce leśnej, problemach z jakimi mierzą się leśnicy, realizacji postanowień PUZP oraz o „kilometrówce”.

Od lewej: Stanisław Michalik, Jarosław Szałata, Paweł Szczygieł

Mirosław Choroś – Komandor tegorocznego Rajdu Leśników przedstawił podsumowanie wydarzenia, a Tomasz Kasperowicz – Komandor przyszłorocznej edycji imprezy opowiedział o przygotowaniach do kolejnej sztandarowej imprezy ludzi lasu. XXXIV Ogólnopolski Rajd Leśników odbędzie się na terenie RDLP w Zielonej Górze w dniach 15-17 czerwca 2023 r.

Mirosław Choroś

Przedstawiciele firmy Mentor omówili program opieki medycznej dla pracowników Lasów Państwowych, Pakiet Medicover Sport oraz program ubezpieczenia Leśnik 2021.

Odbyło się również autorskie spotkanie z Jerzym Miliszewskim, który wydał książkę „Darów. Moje leśne życie. Wspomnienia Beskidzkiego leśnika”.

Spotkanie z Jerzym Miliszewskim

Członkowie Rady Krajowej poruszyli wiele istotnych tematów dotyczących pracowników LP, Parków Narodowych i szkół leśnych. Głównymi tematami była niepokojąca sytuacja dotycząca spraw pracowniczych w RDLP we Wrocławiu oraz projekt rozporządzenia w sprawie „kilometrówki”. Podjęto decyzję w sprawie negatywnej opinii ZLP w RP dotyczącej tego projektu. Ustalono kierunki działania na najbliższy czas.

Spotkanie z przedstawicielami firmy Mentor

Kolejne posiedzenie Rady Krajowej zaplanowano w dniach 8-9 lutego 2023 r., a Zjazd Krajowy w dniach 22-24 marca 2023 r.

Tekst: Lena Kacperczyk

Foto: Biuro ZLP w RP