Dzięki Bractwu Leśników Środkowej Odry publikujemy materiał o leśnikach biorących udział w działaniach wojennych 1920:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1027252244395461&id=660868534367169
Archiwum miesiąca: sierpień 2020
Odszedł od nas Śp. Krzysztof Olejnik
Z głębokim żalem i smutkiem informuję, że w dniu 08 sierpnia 2020 r. odszedł od nas nasz wspaniały kolega Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościno Śp. Krzysztof Olejnik. Przyjaciel ludzi, świetny leśnik, zamiłowany motocyklista, miłośnik piłki siatkowej, człowiek wielkiej wrażliwości.
Śp. Krzysztof był wieloletnim członkiem ZLP w RP, inicjatorem wielu związkowych przedsięwzięć, uczestnik naszych rajdowych spotkań i siatkarskich mistrzostw leśników. A knieja, którą umiłował niech zawsze wierną mu będzie.
Cześć Jego pamięci.
Krzysztof Górski
Przewodniczący Regionu Szczecineckiego ZLP w RP
Monografia i kamień – 100 lat polskiej administracji leśnej w Międzychodzie.
Nadleśnictwo Międzychód (RDLP w Szczecinie) w 2020 roku świętuje jubileusz 100 – lecia istnienia na ziemiach polskiej administracji leśnej.
Z tej okazji już w styczniu miała miejsce uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru dla leśników. Nasza informacja o tym wydarzeniu tu: https://zlpwrp.pl/blog/2020/02/19/100-lat-polskiej-administracji-lesnej-na-zachodzie-kraju/
Międzychodzcy leśnicy zadbali także o inne sposoby upamiętnienia jubileuszu. W czwartek, 30 lipca w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbyła się promocja książki poświęconej międzychodzkim lasom i leśnikom. Publikacja, której opracowanie trwało kilka lat nosi tytuł: “Nadleśnictwo Międzychód. 100 lat polskiej administracji leśnej 1920-2020”.
Dzieło leśników, które zostało wydane pod redakcją znanego krajoznawcy i regionalisty Pawła Andersa, liczy aż 560 stron. Materiałów historycznych zgromadzono jednak jeszcze więcej, co budzi nadzieje na dalsze tomy i kontynuację monografii. Książka jest pięknie wydana, w limitowanej edycji i zawiera wiele unikalnych fotografii, map i dokumentów. Autorami poszczególnych części monografii są pracownicy Nadleśnictwa Międzychód, którzy poza normalnymi obowiązkami włożyli mnóstwo czasu i serca w to fantastyczne dzieło. Są to: Lech Jankowiak, Małgorzata Winkler-Jankowiak, Agnieszka Winkler, Sylwester Morawiak, Piotr Mleczak i Marek Nowak. Szczególnie ten ostatni, pasjonat leśnej historii, autor profilu FC „Historia lasem pisana – dzieje leśnictwa w Polsce – Muzeum historii” https://www.facebook.com/Historia-lasem-pisana-dzieje-le%C5%9Bnictwa-w-Polsce-1062926003849088/ miał ogromny wkład w poszukiwanie i opracowanie materiałów oraz wydanie publikacji. Marek Nowak przez blisko 5 lat włożył ogrom trud w stworzenie tej cennej publikacji. Słowo wstępne do monografii napisał Andrzej Szelążek – dyrektor RDLP w Szczecinie, w skład której wchodzi położone historycznie w Wielkopolsce Nadleśnictwo Międzychód.
Nad wszystkim od początku czuwał motor wydawniczej inicjatywy – nadleśniczy Piotr Bielanowski, który oprócz innych tekstów, napisał niezwykle ciekawy rozdział „Gajowy – niedoceniane, ważne stanowisko w służbie leśnej”. Autorem innej, również jakże unikalnej części książki, dotyczącej nieistniejącej dziś w Puszczy Noteckiej wsi Radusz, jest Artur Paczesny – historyk z Muzeum Regionalnego w Międzychodzie. Owoc pracy międzychodzkich leśników (piękną okładkę zaprojektowała Hanna Perzanowska) oraz ich przyjaciół został wydany w bogatej szacie edytorskiej przez Bogucki Wydawnictwo Naukowe w Poznaniu.
Promocja książki poświęconej międzychodzkim leśnikom została połączona z odsłonięciem Kamienia Pamiątkowego przed siedzibą Nadleśnictwa Międzychód.
Kamień to trwały ślad pracy leśników i wkładu nie tylko w gospodarczy, ale także społeczny oraz kulturalny rozwój regionu. W obu pamiętnych uroczystościach uczestniczył Przewodniczący ZLP w RP Jarosław Szałata oraz Przewodniczący ZOZ ZLP w RP w Nadleśnictwie Międzychód Jarosław Szlachetka.
Szczegóły wydarzenia oraz fotoreportaże na stronie międzychodzkiego nadleśnictwa:https://miedzychod.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/MsBRk6OHGuZt/content/promocja-monografii-i-odsloniecie-kamienia-pamiatkowego
oraz np. na stronie https://miedzychod.naszemiasto.pl/nadlesnictwo-miedzychod-100-lat-polskiej-administracji/ar/c1-7828976
Tekst i fotografie: Jarosław Szałata