W dniu 2 stycznia br. odbyło się w Ministerstwie Środowiska spotkanie w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach z dnia 18.12.2013, który pojawił się kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Podczas spotkania strona ministra oraz generalnego dyrektora LP zaprezentowała swoje stanowiska. Ministerstwo podtrzymuje swoje stanowisko jak w projekcie ale bez konkretnego uzasadnienia dlaczego w latach 2014-15 mamy wpłacić do budżetu państwa oprócz dotychczasowych opłat i podatków „ daninę” w wysokości 1.6 mld. zł.
DGLP podtrzymuje stanowisko, że może bez szkody dla gospodarki leśnej przekazać 1 mld pod warunkiem, że wyhamuje inwestycje i wprowadzi program oszczędnościowy. Zdaniem Dyrektora Generalnego LP nie będzie natomiast wstrzymany proces wzrostu wynagradzania pracowników oraz nie będzie żadnej restrukturyzacji zatrudnienia i zmian w strukturach LP.
Przewodniczący ZLP w RP Bronisław Sasin wyraźnie podkreślił, że nie może być mowy o akceptacji przez nasz Związek projektu zmian jeżeli nie będą spełnione warunki zapewniające bezpieczeństwo funkcjonowania leśników:
- kwoty przekazywane przez LP do budżetu muszą być uzależnione od zysku- wg procentowego wskaźnika,
- musi być zachowany wzrost płac, nie mniejszy jak w 2013 r. ,wynikający z założonej długofalowej polityki LP i wspólnych ustaleń w tym zakresie,
- wprowadzony będzie od lat obiecywany zapis ( z poprzedniego, uzgodnionego projektu) o zmianie sposobu zatrudniania pracowników PGL LP z powołania na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
Domagamy się również wprowadzenia zapisów dotyczących nabrzmiałego problemu mieszkaniowego a przede wszystkim wprowadzenia zmian w Art. 46 ustawy o lasach w celu zmiany dotąd bezpłatnych, użyczanych mieszkań na służbowe mieszkania, udostępniane na zasadach umowy najmu oraz ustalenia dodatku mieszkaniowego dla stanowisk wymienionych w Art. 46 ust.1.pkt. 2 ustawy o lasach. Wnosimy również o wprowadzenie dodatkowego zapisu aby pracownikom opuszczającym mieszkanie służbowe przysługiwała odprawa w określonej wysokości jeżeli nie będą korzystali z zasobów mieszkaniowych lasów państwowych.
Ministrowi Środowiska przekazane zostało oświadczenie (w załączeniu) podpisane przez przewodniczących Związku Leśników Polskich w RP i Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych i Leśnictwa NSZZ Solidarność oraz Przewodniczącego Ruchu Obrony LP Henryka Pargiełę, Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. Andrzeja Grzywacza oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu prof. Tomasza Boreckiego.
Stanowisko Związku Leśników Polskich w RP, jako oficjalny dokument dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach, zostanie przekazane Ministrowi Środowiska po posiedzeniu Prezydium lub Rady Krajowej ZLP w RP.
Dokument do pobrania tutaj.