W dniach 7 -11 października br. członkowie Związku Leśników Polskich w RP uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowo – zawodowym do Rumunii w ramach współpracy związków zawodowych branży leśnej. Była to jednocześnie rewizyta po spotkaniu rumuńskich leśników i związkowców w Polsce w lipcu br.
Przejazd autokarem w drodze do Bukaresztu z Warszawy przez Katowice odległego od Warszawy o ok. 1500 km trwał ( z przerwami na noclegi i posiłki) 48 godzin. Pierwszy dłuższy postój połączony z obiadem odbył się w Szeged ( Węgry) a nocleg w Sybinie ( Rumunia).
Uczestnicy wyjazdu w centrum Sibina.
W drodze do Bukaresztu uczestnicy wyjazdu zwiedzili zamek Drakuli w miejscowości Bran.
oraz królewski pałac w Peles- rezydencję letnią królów rumuńskich.
Po dotarciu do Bukaresztu i krótkim zwiedzaniu, odbyło się w spotkanie z kierownictwem Consilva -Związku Zawodowego Leśników Rumuńskich, na czele z Przewodniczącym Konfederacji Consilva Marianem Stoicescu, w odległym od Bukaresztu ok. 55 km Racari w domku myśliwskim Bolovani.
Bolowani – Przewodniczący Consilvy Marian Stoicescu ( po środku) przedstawia obiekt.
Bolovani to odpowiednik polskiego OHZ o pow. powierzchni 402 ha,został założony w 1978 roku i jest przeznaczony do intensywnego wzrostu dzików do celów łowieckich, obecnie populacja liczy 120 egzemplarzy. Również wewnątrz zagrody jest utrzymywanych 40 danieli, wprowadzony w latach 80-tych ub. wieku.
W czasie wizyty polscy leśnicy zostali zapoznani z funkcjonowaniem oraz organizacją leśnictwa i związków zawodowych w Rumunii. Powierzchnia obszaru pokrytego lasami w Rumunii wynosi ok. 6,5 mln ha. W przeszłości osiągała nawet prawie 18 mln ha. Pod koniec XIX wieku lesistość zmniejszyła się do 40% i w roku 1948 ustabilizowała się na poziomie 27%. Zgodnie z prawodawstwem leśnym, powierzchnia lasów w Rumunii nie może już ulegać dalszemu zmniejszeniu.Pod koniec roku 2008 lasy państwowe stanowiły ok. 53% wszystkich lasów. Pozostałe 47% należy do osób prywatnych i osób prawnych, a także do jednostek administracyjnych. Lasy państwowe są administrowane przez Krajową Administrację Lasów Romsilva, która podlega Ministrowi Środowiska i Lasów. Romsilva dzieli się na 41 okręgów leśnych, które są bezpośrednio koordynowane przez Dyrektora Naczelnego. Ze względu na rodzaje terenu Rumunii, 37,2% lasów znajduje się na obszarach górskich (Karpaty), 51,9% na terenach pagórkowatych, a 10,9% na równinach. Gatunki drzew występujących w lasach Rumunii to 32,1% lasy bukowe, 30,1% – lasy iglaste, 17,7% – lasy dębowe, a 20,1% – lasy liściaste pozostałych gatunków drzew. Konfederacja Consilva zrzesza ponad 30 tyś. członków zatrudnionych w leśnictwie, w tym ok. 10 tys. stanowią emeryci. Struktury związkowe tworzą organizacje zakładowe funkcjonujące w 41 okręgach i zrzeszone w Konfederacji Consilva. Przewodniczący są wybierani na 4 letnią kadencję i pełnią funkcję pracowników etatowych. Głównym problemem związków zawodowych w Rumunii , w tym także zatrudnionych w Romsilva są płace. Kodeks pracy, który wszedł w życie w 2011 roku, stał się instrumentem, który generuje powstawanie miejsc pracy, za które płaci się niższą pensję. Po zapoznaniu się z ośrodkiem hodowli zwierząt i informacjami dotyczącymi leśnictwa oraz związków zawodowych w Rumunii delegacja polskich związkowców została poczęstowana regionalnymi wyrobami spożywczymi. W trakcie posiłku przewodniczący Bronisław Sasin oraz uczestnicy spotkania przekazali upominki i gadżety stronie rumuńskiej. Przewodniczący Consilvy przekazał okolicznościowy medal przewodniczącemu ZLP w RP oraz znaczki dla wszystkich uczestników delegacji polskiej – foto poniżej.Upominki przekazuje Barbara Jarzębak (RDLP Radom) Upominki przekazuje Władysław Samek ( RDLP Kraków)
Upominki pracownikom Bolovani przekazuje Andrzej Gajda (RDLP Katowice)
Upominki pracownikom Bolovani przekazuje Jolanta Ptak ( RDLP Szczecin).
Podczas kolacji zadawano pytania i dyskutowano głównie o gospodarce leśnej w Rumunii.
Pytania zadaje Roman Gatalski ( RDLP Szczecin)
Pytania zadaje Władysław Samek ( RDLP Kraków)
Na zakończenie poinformowano stronę polską o możliwości przystąpienia Council of European Foresters (CEF) Rada Europejskich Leśników, w której jest zrzeszona Konfederacja Consilva. CEF założona w 2011 roku, jest europejską demokratyczną, apolityczną niezależną od wyznania organizacją leśników i, stowarzyszeń społeczeństw aktywnie zaangażowanych w leśnictwie z następujących krajów: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Finlandia, Niemcy, Włochy, Węgry, Mołdawia, Rumunia, Rosja, Serbia, Turcja. Wiceprezydentem CEF jest m.in. Marian Sticescu. Podczas spotkania został omówiony statut i zasady funkcjonowania organizacji – pełny tekst w języku polskim o zasadach funkcjonowania organizacji CEF – w załączeniu. Przewodniczący ZLP w RP Bronisław Sasin poinformował stronę rumuńską, iż decyzja o przystąpieniu do organizacji CEF może być podjęta po zaopiniowaniu przez Prezydium i Radę Krajową ZLP w RP i zatwierdzeniu przez Zjazd Delegatów.
W drodze powrotnej do kraju uczestnicy zatrzymali się na nocleg w Budapeszcie, gdzie po śniadaniu i krótkim 3 godzinnym zwiedzaniu najciekawszych historycznie miejsc, m.in. Wzgórza Zamkowego oraz most łańcuchowy i kościół Macieja.
Po zakończeniu zwiedzania autokar ruszył do Polski, do Katowic uczestnicy wyjazdu dotarli po północy 12.10. br. a do Warszawy we wczesnych godzinach rannych. Wszystkim uczestnikom wyjazdu składam serdeczne podziękowanie za zdyscyplinowanie, wyrozumiałość oraz dzielne znoszenie trudów długotrwałych przejazdów i codziennej zmiany miejsc zakwaterowania. Dziękuję również za liczne upominki i gadżety przekazane kolegom związkowcom Consilvy i pracownikom Bolovani .
Bronisław Sasin
foto: Janina Sobczak i Roman Gatalski