Nie mówię żegnaj lecz do zobaczenia – Walerian Żyndul

Drogie Koleżanki, Koledzy, Przyjaciele Leśnicy,

Z dniem 27 sierpnia 2022 r. zakończyłem służbę w Lasach Państwowych. Dlatego też korzystając z okazji chciałbym tą drogą serdecznie podziękować, Wam Leśnikom spotkanym na mojej drodze zawodowej, za lata współpracy, przekazywane wyrazy sympatii i pomoc w realizacji zadań na rzecz Lasów Państwowych.

Po ponad 23 letniej służbie w Wojsku Polskim i ponad 9 latach pracy w energetyce warszawskiej (STOEN S.A., RWE S.A.) 01 sierpnia 2005 r. rozpocząłem pracę w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Zatrudnił mnie Dyrektor dr inż. Janusz Dawidziuk, a na naczelnika awansował Dyrektor dr inż. Konrad Tomaszewski.

Trafiłem na bardzo trudny okres w działaniu Dyrekcji: porządkowanie spraw związanych z osiedlem EKO-Sękocin (przebudowa na biura, meblowanie), opuszczenie gmachu Ministerstwa Środowiska przy ul. Wawelskiej, nowa siedziba przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w nieruchomości Instytutu Badawczego Leśnictwa i w końcu zakup siedziby przy ul. Grójeckiej 127.   

W międzyczasie stworzenie  Archiwum Zakładowego, Sali tradycji LP (późniejsza Izba Pamięci) w siedzibach DGLP oraz posadowienie pomnika pierwszego dyrektora Lasów Państwowych Adama Loreta, powstałego z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego rzeźba spędziła prawie 10 lat w magazynach Wykonawcy. W trakcie remontu nowej siedziby powstał między innymi system centralnego zarządzania ewidencją kluczy do wszystkich pomieszczeń technicznych i służbowych  zarządzana poprzez system MASTER KEY. Nie mogę tutaj nie wspomnieć o wybudowaniu niezależnego węzła cieplnego i o trudnym okresie związanym z walką z pandemią koronawirusa.   

Nie sposób również zapomnieć o przeżyciach związanych z okresem działalności w zarządzie  Związku Leśników Polskich w RP przy DGLP oraz o współorganizowaniu Mistrzostw Polski Leśników w Piłce Siatkowej. Były również uciążliwe i stresujące kontrole w trakcie zmiany miejsca pierwszej siedziby (remonty) i po zakupie nowej. To wszystko (i wiele więcej) działo się w okresie mojej służby w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

To wszystko można nazwać kamieniami milowymi mojej służby w Dyrekcji Generalnej  Lasów Państwowych chociaż kilka projektów zostało do zrealizowania.

Okres pracy w Lasach Państwowych pokazał, że Leśnicy stanowią wyjątkową grupę zawodową, wyróżniającą się na tle innych. Gdyby nie zawirowania polityczne, niestety wpływające na naszą służbę, moglibyśmy stanowić znacząca siłę zarówno moralną, jak i niezależną w działaniach na rzecz naszego środowiska naturalnego. Życie niestety pokazuje co innego.

Drodzy Przyjaciele po co te wstępy i wspomnienia?

Wiemy doskonale, że bez wsparcia zespołu współpracowników i współpracujących komórek organizacyjnych jednoosobowo nie jesteśmy w stanie osiągnąć jakiegokolwiek sukcesu czy celu. To co udało mi się zrealizować w czasie mojej pracy w Dyrekcji Generalnej Lasach Państwowych, zawdzięczam wszystkim przyjaznym Pracownikom i Leśnikom dobrej woli spotkanym na mojej drodze zawodowej, którym serdecznie dziękuję za lata współpracy.

W szczególności serdecznie dziękuję pracownikom Wydziału raz Administracji, a innymrazem Logistyki nazywanym.

Miałem to szczęście, że Lasach Państwowych poznałem Leśników, ludzi życzliwych, kompetentnych i dążących do realizacji celów dla dobra Lasów Państwowych i środowiska naturalnego.

Nie mówię żegnaj lecz do zobaczenia. Dlatego też pozostawiam swoje kontakty do wykorzystania przez tych, którzy będą chcieli z nich skorzystać zarówno w sprawach zawodowych jak i prywatnych – tel. nr +48 600 010 619, e-mail: walerian.zyndul@vp.pl. Mieszkam pod Warszawą w miejscowości Klaudyn (otulina Kampinoskiego parku Narodowego), gdzie serdecznie zapraszam.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za efektywne i owocne wyniki współpracy, a jeżeli kogokolwiek nawet nieświadomie uraziłem, nie spełniłem jego oczekiwań – serdecznie przepraszam.

Gdybym był cokolwiek i komukolwiek coś winien proszę o bezpośredni kontakt na podany wyżej e-mail telefon.

Darz Bór

Walerian Żyndul

Klaudyn 26 sierpnia 2022 r.