Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników i najtrudniejsza sytuacja od co najmniej 20 lat

Tradycyjnie w trzecią sobotę września każdego roku odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę. Tegoroczne, XXIV, spotkanie leśników, pracowników parków narodowych, przemysłu drzewnego, przedsiębiorców leśnych, przedstawicieli szkół i uczelni leśnych odbyło się pod hasłem Leśnicy wdzięczni za „Cud nad Wisłą” 1920-2020 i było zupełnie inne niż zwykle. Nie było tysięcy ludzi w zielonych mundurach i ich rodzin. Ze względu na pandemię COVID-19 liczba pielgrzymów została w tym roku ograniczona. Msza święta została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a wokół wizerunku Jasnogórskiej Pani ustawiły się wyjątkowo tylko cztery poczty sztandarowe, w tym poczet ze sztandarem Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Nasz Związek podczas Pielgrzymki Leśników reprezentowali: Przewodniczący Jarosław Szałata, Wiceprzewodniczący Paweł Kania oraz członkowie Rady Krajowej – Jerzy Derlicki i Janusz Ruda. 

Przy okazji pielgrzymki odbyła się Krajowa Narada Leśników. W jej trakcie Andrzej Konieczny – Dyrektor Generalny LP powiedział:

To najtrudniejsza sytuacja od co najmniej 20 lat, ale dzięki podjętym działaniom antykryzysowym Lasy Państwowe zachowają stabilność i zdolność do skutecznego działania. Zachowaliśmy płynność finansową realizując jednocześnie wszystkie najważniejsze zadania na rzecz lasów. 

Dyrektor Generalny ocenił, że najgorsze dla LP były wiosenne miesiące podczas tzw. lockdownu.

W Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników i Krajowej Naradzie uczestniczył również Minister Środowiska Michał Woś.

Jarosław Szałata