XXVII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej

W dniach 24-27 kwietnia br. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, a dokładniej Nadleśnictwa Radom, w Leśnym Ośrodku Edukacyjny im. red. A. Zalewskiego w Jedlni Letnisku odbyły się XXVII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Jak co roku zawody objął patronatem Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

(foto Beata Czerniak)

W tegorocznej edycji turnieju Królewskiej Gry udział wzięło 51 zawodników, w tym 45 leśnych szachistów z Polski oraz 3 szachistów z Węgier i 3 z Rumuni. Wśród polskich zawodników znalazł się po raz kolejny Krzysztof Janeczko – Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Ekonomicznych z nastoletnim synem Jakubem, który jako debiutant uzyskał wysoką lokatę w turnieju szachów błyskawicznych. Przy szachowych stolikach spotkali się pracownicy niemalże wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Nie zabrakło również emerytowanych pracowników LP. W Mistrzostwach uczestniczyli także reprezentanci szkół leśnych: Andrzej Kania – emeryt z Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce – Letnisku, Marta Michalska – nauczyciel z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku i Adam Nadolny – tegoroczny maturzysta z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem – Nidzie.

Jakub Janeczko kontra Adam Bednarek (foto Edyta Nowicka)
Adam Nadolny – najmłodszy zawodnik rozgrywek w szachach szybkich (foto Edyta Nowicka)

Tradycyjnie przed oficjalnym otwarciem Mistrzostw odbył się turniej szachów błyskawicznych. Zwycięzcą rozgrywek indywidualnych został Piotr Dziadoń wyprzedzając zeszłorocznego mistrza Dariusza Rymaszewskiego. Trzecie miejsce zajął Tomasz Findysz.

(foto Dorota Włosowska)

W zawodach drużynowych pierwsze miejsce zajęła drużyna RDLP Wrocław w składzie Dariusz Rymaszewski i Piotr Motyl, drugie miejsce drużyna RDLP Olsztyn w składzie Piotr Dziadoń i Marek Wawer, a trzecie miejsce drużyna RDLP Wrocław 2 w składzie Roman Tomasz Findysz i Robert Muła.

Szczegółowe wyniki:

 • Indywidualne

http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_2017/final_standings&11.html

 • Drużynowe

http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_2017/team_results_players&11.html

Marta Michalska (foto Edyta Nowicka)
Krzysztof Żyźniewski kontra Dariusz Lisiecki (foto Edyta Nowicka)

XXVII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników otworzyła Jolanta Bochenek – Przewodnicząca Związku Leśników Polskich w RP Regionu Radomskiego w towarzystwie Marka Szarego – Zastępcy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu ds. Ekonomicznych i Rozwoju, Jacka Karaśkiewicza – Nadleśniczego Nadleśnictwa Radom oraz Edyty Nowickiej – Rzecznika Prasowego RDLP w Radomiu. Przywitała zawodników z całej Polski oraz gości z Węgier i Rumunii. Dyrekcję Generalną LP, którą czynnie reprezentował jako pełnoprawny uczestnik Mistrzostw Krzysztof Janeczko – Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Ekonomicznych. Przewodnicząca życzyła wszystkim szachistom wszelkich sukcesów i miłego pobytu w leśnym ośrodku. Następnie głos zabrał Marek Szary, który na zakończenie swojego wystąpienia wypowiedział uroczystą formułę otwarcia Szachowych Mistrzostw Polski.

Oficjalne otwarcie Mistrzostw. Od lewej Arkadiusz Wiśniewski, Jolanta Bochenek, Marek Szary, Jacek Karaśkiewicz (foto Edyta Nowicka)

Przez dwa dni uczestnicy rywalizowali w turnieju szachów szybkich, a w przerwach rozgrywek wymieniali poglądy i dyskutowali o sprawach leśników oraz europejskiego leśnictwa.

Janusz Santura kontra Sebastian Nowakowski (foto Edyta Nowicka)
Dariusz Rymaszewski (foto Edyta Nowicka)

Na kolacji po pierwszym dniu rozgrywek obecny był Adam Podsiadło – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Tego dnia obchodził urodziny jeden z uczestników – Marek Dziurzyński, który został obdarowany drobnym upominkiem oraz okazałym tortem, naturalnie z motywem szachowym.

Przez dwa dni uczestnicy rywalizowali w turnieju szachów szybkich, a w przerwach rozgrywek wymieniali poglądy i dyskutowali o sprawach leśników oraz europejskiego leśnictwa. Na kolacji po pierwszym dniu rozgrywek obecny był Adam Podsiadło – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Tego dnia obchodził urodziny jeden z uczestników – Marek Dziurzyński, który został obdarowany drobnym upominkiem oraz okazałym tortem, naturalnie z motywem szachowym.

Po zaciętej rywalizacji drugiego dnia zawodów nagrodą dla wszystkich uczestników była wycieczka do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz do „Królewskich Źródeł” na terenie Puszczy Kozienickiej. Wyjazd prowadziła Edyta Nowicka – Rzecznik Prasowy RDLP w Radomiu oraz Leopold Rutkowski – wieloletni Przewodniczący Organizacji Zakładowej ZLP w RP przy Nadleśnictwie Zwoleń. W „Królewskich Źródłach” znakomitymi przewodnikami grupy byli  Tomasz Sot – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice i Lidia Zaczyńska – Starszy specjalista ds. LKP i ekologii.

(foto Beata Czerniak)
(foto Beata Czerniak)

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja poprzedzająca zamknięcie XXVII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników. Swoją obecnością zaszczycili uczestników: Jerzy Przybylski – Honorowy Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP, Edyta Nowicka – Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Tomasz Sot Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, Zbigniew Dąbrowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko Kamienna, Andrzej Kasica – Nadleśniczy Nadleśnictwa Jędrzejów, Adam Sosnowski – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Radom, Zbigniew Wiącek – Przewodniczący Organizacji Zakładowej ZLP w RP przy Nadleśnictwie Staszów, Leopold Rutkowski – wieloletni Przewodniczący Organizacji Zakładowej ZLP w RP przy Nadleśnictwie Zwoleń.

Jarosław Szałata – Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP podziękował wszystkim za wspaniałą atmosferę podczas szachowych rozgrywek. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XXVII Mistrzostw i podkreślił  znakomitą, pełną profesjonalizmu pracę sędziów szachowych Marzeny i Arkadiusza Wiśniewskich. Jolanta Bochenek i Jarosław Szałata w podziękowaniu za już 7-letnią współpracę i wręczyli Państwu Wiśniewskim drobne upominki.

Para sędziowska ufundowała własne nagrody dla organizatorów turnieju, a przede wszystkim, dla szczególnych w ich przekonaniu szachistów w następujących kategoriach:

Wirtuoz szachownicy:

Mariusz Kudlak

Tomasz Findysz

Waldemar Dudziński

Szachowy Weteran:

Włodzimierz Błoszko

Najsympatyczniejszy zawodnik Mistrzostw:

Stanisław Matacz 

Adam Bednarek

Marek Wawer

Wyróżnienie za ducha walki:

Tomasz Stasiak 

Najznamienitsza osobowość Mistrzostw: 

Piotr Puzio

Za dotychczasową współpracę:

Jarosław Szałata

Jolanta Bochenek 

(foto Beata Czerniak)

Ostatniego dnia odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia XXVII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarcia uroczystości dokonał Andrzej Matysiak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, wspólnie z Przewodniczącym ZLP w  Jarosławem Szałatą.

Od lewej: Jolanta Bochenek, Andrzej Matysiak, Jarosław Szałata, Arkadiusz Wiśniewski (foto Zbigniew Szostak)

Każdemu z szachistów biorących udział w Mistrzostwach wręczono dyplom, imienną statuetkę oraz materiały promocyjno-reklamowe Związku Leśników Polskich w RP, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictw z jej terenu.

Następnie Sędzia Arkadiusz Wiśniewski odczytał wyniki w poszczególnych kategoriach.

(foto Beata Czerniak)

Laureaci XXVII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP – klasyfikacja drużynowa:

 1. Węgry – József Németh i Nándor Papp
 2. Rumunia – Dumitruc Viorel-Stelica i Jakab Zsolt
 3. RDLP Wrocław – Dariusz Rymaszewski i Piotr Motyl

Szczegółowe wyniki:

http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_2018/team_results_players&11.html

(foto Dorota Włosowska)

Drużyna z Węgier otrzymała tytuł i puchar ufundowany dla najlepszej drużyny przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

Zdobywcy miejsc „na pudle” otrzymali również dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.

Laureaci XXVII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP – klasyfikacja indywidualna:

 1. Dumitruc Viorel-Stelica
 2. József Németh
 3. Nándor Papp

Szczegółowe wyniki:

http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_2018/final_standings&11.html

(foto Dorota Włosowska)

Zwycięzcy otrzymali puchary i medale oraz dyplomy wraz z nagrodami rzeczowymi.

Szachowymi Mistrzami Polski Leśników zostali:

 1. Dariusz Rymaszewski
 2. Tomasz Findysz
 3. Piotr Dziadoń
(foto Dorota Włosowska)

Laureaci otrzymali dyplomy, puchary, medale oraz nagrody rzeczowe.

Pamiątkowe statuetki otrzymali również zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 4 do 10, oraz szachista, który zajął ostatnie miejsce.

Najlepszą szachistką została Marta Michalska, która otrzymała puchar i upominek.

(foto Dorota Włosowska)

Pucharem i drobnym upominkiem uhonorowany został również Janusz Santura jako najwcześniej urodzony szachista biorący udział w Mistrzostwach oraz Adam Nadolny będący najmłodszym zawodnikiem tej edycji zawodów.

(foto Dorota Włosowska)

Andrzej Matysiak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podziękował i pogratulował 8 osobowej ekipie szachistów z jego terenu. Najlepszym zawodnikiem z obszaru RDLP w Radomiu został Sebastian Nowakowski.

(foto Dorota Włosowska)

Wylosowano również z pośród wszystkich uczestników kilkanaście „szczęśliwych trafów”, którzy otrzymali dodatkowe materiały promocyjno-reklamowe z Nadleśnictw z terenu RDLP w Radomiu.

„Szczęśliwie trafieni” (foto Dorota Włosowska)

Kapitanowie drużyn z Węgier i Rumuni serdecznie podziękowali za zaproszenie i przekazali pozdrowienia oraz materiały promocyjne ze swoich krajów.

Jarosław Szałata serdecznie podziękował organizatorom i patronom sportowego wydarzenia. Dziękował również wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, ducha sportowej walki i zaciętą, ale przyjazną i godną rywalizację. Wyraził wdzięczność szczególnym osobom, które włożyły mnóstwo pracy w organizację Mistrzostw: Jolancie Bochenek – Przewodniczącej ZLP w RP Regionu Radomskiego, Andrzejowi Matysiakowi – Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i jego podwładnym, Zespołowi Sygnalistów przy RDLP w Radomiu, którzy uświetnili otwarcie oraz zamknięcie zawodów.

(foto Dorota Włosowska)

XXVII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej zakończyły się. Kolejne, XXVIII Mistrzostwa, już za rok, odbędą się Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Już teraz serdecznie zapraszamy leśników zakochanych w tej królewskiej grze!

Lena Kacperczyk