XX Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników

17 września br. odbyła się XX Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę. Pielgrzymce towarzyszyło hasło: Chrzest Polski źródłem chrześcijańskiej tożsamości leśników.

20160917_100020Fot. Marek Cholewa, Region Górnośląski w Katowicach.

Po raz dwudziesty leśna brać przybyła do Częstochowy z całej Polski – z wielkich miast i małych miejscowości by podziękować Jasnogórskiej Pani za szczególną opiekę. Podzielić się darami lasu i jednocześnie prosić o łaskę, żeby kolejny rok naszej pracy na wszystkich jej odcinkach był naznaczony rozsądkiem, spokojem i mądrymi decyzjami.

Podczas zbiórki przed Wałami Jasnogórskimi zebrali się pielgrzymi, Krajowy Duszpasterz Leśników, Minister Środowiska i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

IMG_2879Przejście pielgrzymów na Jasną Górę.    IMG_2866                     Czoło pochodu pielgrzymów.              

DSCN1752W pierwszym rzędzie poczet sztandarowy ZLP w RP: Michał Wieczorek, Piotr Derbis, Roman Gajdzik z Nadleśnictwa Świerklaniec oraz w drugim rzędzie z Nadleśnictwa Kolumna ze sztandarem Regionu Środkowopolskiego ZLP w RP.

Po przemarszu do klasztoru, odbyła się msza św., koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Lityńskiego, Krajowego Duszpasterza Leśników, który również wygłosił homilię.

IMG_2984Foto: J. Drabarczyk, CILP.

Podczas mszy św. przemawiali Minister Środowiska Jan Szyszko oraz Dyrektor Generalny LP Konrad Tomaszewski.

Wręczono również dary od kierownictwa DGLP i RDLP w Katowicach oraz organizacji związkowych. W imieniu Związku Leśników Polskich na ręce Jego Ekscelencji Księdza Biskupa złożono dary lasu przygotowane przez leśników i ich żony.

foto J. Drabarczyk (2)Foto: J. Drabarczyk. Dary wręczyli: Grzegorz Cekus, Bronisław Sasin i Paweł Kania.

Przekazano dary lasu, ofiarowane przez Jerzego Miliszewskiego, Bronisława Sasina oraz Waldemara Jedynaka z Nadleśnictwa Bogdaniec (RDLP Szczecin).

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom oraz wszystkim członkom ZLP w RP uczestniczącym w pielgrzymce na Jasną Górę.

IMG_3007Widok ogólny pielgrzymów uczestniczących we Mszy Św.

Tekst: Bronisław Sasin

Zdjęcia: Jerzy Drabarczyk, CILP.