XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Leśników zakończony

Wczoraj, a właściwie dziś, bo finał rajdu zwykle trwa do bladego świtu, zakończył się Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Leśników. Trasy rajdowe: piesze, kajakowe, motocyklowe i autokarowe wytyczono na prastarej Piastów ziemi, wśród wulkanów, zamków, kniei Dolnego Śląska, czyli na terenie RDLP Wrocław. Rajd organizował jak co roku Związek Leśników Polskich w RP przy wielkim zaangażowaniu Rady Okręgowej we Wrocławiu i wydatnej pomocy RDLP Wrocław. Wielkie podziękowania należą się kierownictwu RDLP oraz wszystkim nadleśniczym. Komandorem rajdu był Zbigniew Czeryba – przewodniczący wrocławskiego okręgu ZLP, który solidnie napracował się przy organizacji tak dużej imprezy wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołu organizacyjnego. Finał imprezy odbył się w miejscu zakwaterowania większości rajdowiczów, czyli na terenie Szkoły Oficerskiej.fot 1

Wszystkich leśników, ich rodziny i sympatyków oraz gości rajdowych, pośród których był m.in. doradca wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego pan Rafał Zaryczfot 4 powitał przewodniczący ZLP w RP Bronisław Marek Sasin fot 5 Dyrektor RDLP Wrocław Grzegorz Pietruńko oraz Komandor Rajdu.

Doradca wicepremiera świetnie docenił integracyjne walory rajdu i chętnie wymieniał poglądy z leśnikami. Okazał się też świetnym łowcą wygrywając konkurs dla VIP „polowanie na żubra” fot 6 i pokonując kilku członków Rady Krajowej ZLP, którzy polowali mniej skutecznie fot 7Celem rajdu jest choć chwilowe oderwanie się od codziennych, często samotnie wypełnianych obowiązków i jakże ważna integracja leśników z całej Polski fot 2 Była to doskonała okazja do poznania walorów przyrodniczych, turystycznych oraz historycznych Dolnego Śląska, a szczególnie  miasta Wrocławia. fot 3 Tak duża impreza to świetna promocja leśnictwa i działalności leśników wśród lokalnych społeczności. Świadczyła o tym obecność wicewojewody dolnośląskiego i wiceprezydenta Wrocławia oraz przedstawicieli rządu, samorządu i rozmaitych służb. Znaczenie integracji wewnątrz środowiska leśników i potrzebę ukazywania efektów naszej pracy społeczeństwu  podkreślał  w swoim wystąpieniu dyrektor Grzegorz Pietruńko oraz Krajowy Duszpasterz Leśników ks. Bp Edward Janiak fot 8  podczas mszy w intencji leśników. Msza została odprawiona w sobotę, przed finałem rajdu, we wrocławskim kościele p.w Św. Maurycego.fot 9W trakcie rajdu odbyło się posiedzenie Rady Krajowej na terenie nadleśnictwa Miękinia. W związku z kłopotami zdrowotnymi Dyrektora Generalnego LP reprezentował go dyrektor G. Pietruńko, który wspólnie z nadleśniczym Waldemarem Zarembą przedstawił program budowy kancelarii leśnictw jako terenowych urzędów LP, zamiast leśniczówek z funkcją mieszkalnąfot 10 Rada obradowała także nad polityką mieszkaniową, wewnętrznymi sprawami związku oraz przygotowała swoje stanowisko do negocjacji z DG, które odbędą się 2-3 września.

Na zakończenie rajdu w obecności ponad 1500  osób  odbyło się szereg konkursów, a „gwoździem” imprezy był występ kabaretu „Neo-nówka”. Wszyscy znakomicie bawili się, a każda grupa starała się wyróżnić oryginalnymi koszulkami lub totemami fot 14Organizacji całego rajdu bacznie przyglądali się i wypytywali o szczegóły przewodniczącego B. Sasina koledzy z Okręgu Gdańskiego Dariusz Kowalewski oraz Andrzej Tomana.fot 11To oni będą organizować rajd leśników w 2014 roku. Po tradycyjnym spotkaniu wszystkich kierowników drużyn rajdowych z przewodniczącym ZLP fot 12- poprawiona ustalono, że kolejny rajd w 2015 roku odbędzie się na terenie RDLP Warszawa, gdyż leśnicy skupieni wokół stolicy jeszcze nie gościli rajdowiczów z całej Polski.

Bo rajd i tradycyjne spotkanie koleżanek oraz kolegów leśników z całej Polski, pomimo różnych niedogodności, kłopotów, upału i deszczu, który też okazywał się niestraszny fot 13 jest świetną imprezą. Wszyscy z niecierpliwością będziemy czekać kolejny rok na już XXVI Ogólnopolski Rajd Leśników, na który wyruszymy w okolice Gdańska.

JAROSŁAW SZAŁATA