W dniu 21 listopada 2024 roku w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przy ulicy Grójeckiej w Warszawie odbyło się spotkanie wszystkich central związków zawodowych działających w PGL LP z kierownictwem Lasów Państwowych. Reprezentujący ZLP w RP wiceprzewodniczący Michał Matłoka poinformował zebranych o decyzji Rady Krajowej Związku, podjętej po spotkaniu z kierownictwem LP w dniu 19 listopada 2024 r., o wstrzymaniu się z przystąpieniem do sztabu protestacyjnego. Jednocześnie przekazał decyzję o wycofaniu przedstawiciela ZLP w RP z prac Ogólnopolskiej Narady o Lasach, której prace utraciły dla związku znamiona konsultacji społecznych.
Tłem spotkania było zaniepokojenie pracowników związane z domniemanymi zmianami w funkcjonowaniu LP i ich negatywnego skutku dla zatrudnionych, co skłoniło niektóre centrale związkowe do zorganizowania w dniu 25 października br. spotkania, podczas którego doszło do zawiązania się sztabu protestacyjnego. W spotkaniu tym przedstawiciel ZLP w RP nie brał udziału, gdyż w centrali naszego Związku nie było informacji na ten temat. Po otrzymaniu w dniu 28 października 2024 r. informacji z zaproszeniem do sztabu zostało zwołane w dniach 19-20 listopada 2024 r. posiedzenie Rady Krajowej ZLP w RP, gdzie po obszernych wyjaśnieniach i zapewnieniach Dyrektora Generalnego Witolda Kossa i jego współpracowników, RK podjęła decyzję o wstrzymaniu się od przystępowania do sztabu protestacyjnego (komunikat po spotkaniu).
Nasz Związek swoje postulaty przekazał Premierowi RP za pośrednictwem Wojewodów w całym kraju podczas protestów w dniu 12 lipca 2024 r. i są one wciąż aktualne. Na bieżąco monitorujemy sytuację i dbamy o interesy pracowników, których reprezentujemy. Mamy też świadomość, że wszyscy chcemy spokojnie realizować swoje obowiązki i jesteśmy zmęczeni natłokiem niesprawdzonych informacji oraz domniemanych zagrożeń.
Ustawa o związkach zawodowych gwarantuje nam pełny dostęp do informacji o sytuacji Lasów Państwowych, a PUZP skutecznie zabezpiecza interesy pracowników. Na bieżąco reagujemy i wyjaśniamy problemy z pracodawcami, a o informacje wnioskujemy do Dyrekcji Generalnej.
Po obradach Rady Krajowej ZLP w RP z udziałem Dyrektora Generalnego LP doszło do spotkania w dniu 21 listopada 2024 r. w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. Ze strony DGLP wzięli w nim udział: Witold Koss – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Marcin Polak – Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Ekonomicznych, Agnieszka Grzegorczyk – Naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Bożydar Neroj – Naczelnik Wydziału Urządzania Lasu. ZLP w RP reprezentował Wiceprzewodniczący Michał Matłoka. Na spotkaniu byli również przedstawiciele wszystkich centrali związkowych działających w LP. Podczas wystąpień przedstawicieli DGLP po raz kolejny przedstawiono najważniejsze aspekty funkcjonowania PGL LP w chwili obecnej i w najbliższej przyszłości:
- sytuacja finansowa jest stabilna, nie ma zagrożeń na rok 2024.
- nie przewiduje się redukcji zatrudnienia. Zarządzenie 118 ma na celu wyrównanie dysproporcji w obciążeniu pracą na poszczególnych stanowiskach z równoczesną rezygnacją z zbędnych procedur administracyjnych.
- projekt „Nadleśnictw Puszczańskich” ma na celu osiągnięcie kompromisu w sprawie obszarów objętych moratorium MKiŚ, nie będzie powodował zmian w geografii nadleśnictw. Wszelkie zmiany w gospodarce leśnej będą się odbywały zgodnie z prawem i tylko przez zmiany w PUL
- sprawa podpisywania PUL-ów przez MKiŚ uległa poprawie – pozostało ok. 40 do podpisania. Uzyskano zapewnienie ze strony MKiŚ, że Nadleśniczy może prowadzić gospodarkę leśną w okresie oczekiwania na podpisania PUL.
- przedstawione przez Dyrektora Marcina Polaka zebrane propozycje dotyczące możliwości poprawy funkcjonowania LP (które krążyły wśród pracowników LP) są w fazie koncepcyjnej, nie są żadnymi wytycznymi i ich ewentualna realizacja zostanie skonsultowana ze związkami zawodowymi.
- nie przewiduje się przekazywania gruntów LP dla powiększania Parków Narodowych.
- plan finansowo-gospodarczy na 2025 r. zakłada stratę, która wynika ze zmniejszenia pozyskania drewna oraz spadku średniej ceny drewna. Zostanie ona zrównoważona ze środków, które posiadają LP, a sytuacja może ulec poprawie w zależności od sytuacji na rynku drzewnym.
Wiceprzewodniczący Michał Matłoka w swoich wystąpieniach podkreślił, że wstrzymanie się od przystąpienia do sztabu protestacyjnego jest związane z strategią przedstawioną przez kierownictwo LP, która nie może odbywać się kosztem pracowników, którzy już teraz są nadmiernie obciążeni pracą. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, a w zależności od sytuacji ZLP w RP będzie podejmowało kroki w celu zabezpieczenia interesów pracowniczych. Ponadto wyraził zaniepokojenie kierunkami zmian proponowanych przez MKiŚ w zakresie prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, które prowadzą, jak np. w Regionie Białostockim, do zachwiania stabilności funkcjonowania jednostek LP. Zaapelował o współpracę w jak najszerszym propagowaniu argumentów za prowadzeniem zrównoważonej gospodarki leśnej wśród wszystkich interesariuszy, którzy mają wpływ na kształtowanie prawa w zakresie lasów i ochrony przyrody.
Szczególnie ważne będzie monitorowanie prac nad zmianami w ustawie o lasach i ochronie przyrody, które mają miejsce w MKiŚ oraz będą procedowane przez Komisje Sejmowe oraz zapobieżenie próbom wprowadzenia zapisów destabilizujących podstawy funkcjonowania PGL LP.
Na zakończenie spotkania sztab protestacyjny przedstawił propozycję porozumienia z Dyrektorem Witoldem Kossem (jego treść można znaleźć na portalu pracowniczym), które nie było wcześniej konsultowane z ZLP w RP ani kierownictwem LP. Dyrektor Koss stwierdził, że treść tego porozumienia musi zostać przedyskutowana w szerszym gronie kierownictwa LP i odniesie się do możliwości wpisania jego ustaleń do PUZP w terminie późniejszym.
Michał Matłoka
Wiceprzewodniczący ZLP w RP