Protesty leśników zapobiegły także włączeniu Lasów Państwowych do powstającej wtedy z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Spółki Polskie Domy Drewniane.
W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się takie doniesienia medialne:
Spółka Polskie Domy Drewniane nie zrealizowała celów, do których została powołana – mimo wydanych już 100 mln zł. Warto pamiętać, że została powołana do budowy ogólnodostępnych, przystępnych cenowo, energooszczędnych domów budowanych w technologii drewnianej.
Przykładowe linki:
Warto przypomnieć, szczególnie w obecnej sytuacji, że w 2018 roku powstał projekt Rządu RP, aby Lasy Państwowe weszły do spółki PDD. Nie stało się tak wyłącznie dzięki protestowi pod Sejmem RP, który zorganizowaliśmy 17 lipca 2018 roku wspólnie z innymi „leśnymi” ZZ.
W lipcu 2018 roku pojawiły się takie komunikaty medialne:
Lasy Państwowe nie wejdą do spółki Polskie Domy Drewniane
W dniu 12 lipca 2018 roku (to obecnie zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego LP Dzień Leśnika) wystosowałem w imieniu ZLP w RP do leśników z całej Polski list z propozycją wzięcia udziału w proteście pod Sejmem RP w dniu 17 lipca 2018 roku.
Media donosiły:
W środę połączone sejmowe komisje: infrastruktury oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa kontynuowały prace nad rządowym projektem powołującym spółkę Polskie Domy Drewniane (PDD).
Celem spółki ma być wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. PDD będzie operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie plus. Domy budowane przez PDD mają być przeznaczone na wynajem oraz na wynajem z opcją dojścia do własności.
Proponowane przepisy zakładają, że spółka będzie także pozyskiwać lub tworzyć nowe rozwiązania technologiczne w zakresie przetwarzania drewna, a także nabywać i przetwarzać surowiec drzewny oraz sprzedawać produkty drzewne.
Zgodnie z pierwotnym projektem, założycielami spółki miały być Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Kapitał zakładowy PDD ma wynosić co najmniej 50 mln zł; Lasy Państwowe miały wnieść do spółki grunty, a NFOŚGiW oraz BOŚ – sfinansować budowę domów.
Podczas posiedzenia komisji zarówno opozycja jak i strona społeczna (np. przedstawiciele związków zawodowych leśników) zgłaszali sprzeciw wobec włączania Lasów Państwowych do PDD.
To tylko obecność i presja około tysiąca leśników protestujących pod sejmem przed posiedzeniem komisji sejmowych i nasze wystąpienia (również moje) podczas wieczornego posiedzenia połączonych komisji zapobiegło złym decyzjom!
W czasie trwającej dyskusji o lasach ze zwiększoną funkcją społeczną, przypominam, że powstały wtedy rządowe pomysły o przekazywaniu na potrzeby rozwoju budownictwa gruntów LP, szczególnie wokół miast do Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Nawet 600 tysięcy hektarów z zasobów LP mogło trafić wtedy bezpowrotnie do Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Nasza ówczesna aktywność, protest leśników pod Sejmem, moje wystąpienia w imieniu ZLP w RP na połączonych Komisjach Sejmowych, apel do Parlamentarzystów i pisma do ministra środowiska Henryka Kowalczyka spowodowały wycofanie się wtedy z tych pomysłów związanych z PDD i KZN.
Przypominam o tej sprawie na użytek obecnych dyskusji i stawianych nam, polskim leśnikom, krzywdzących zarzutów. Nikt poza nami, zrzeszonymi w leśnych związkach zawodowych, nie upomniał się wtedy o grunty wokół miast. Teraz powstało ogromne zainteresowanie nimi i „lasami społecznymi”…
Jarosław Szałata
Przewodniczący ZLP w RP
Załącznik:
Apel RK ZLP w RP do Parlamentarzystów