W dniach 5-6 marca 2020 roku odbyły się XII Mistrzostwa Szachowe Leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu o Puchar Dyrektora. Uroczystego otwarcia dokonał Andrzej Matysiak – Dyrektor RDLP w Radomiu.
Organizatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, a współorganizatorami: Związek Leśników Polskich w RP Regionu Radomskiego, MSPL NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, PTL Świętokrzysko-Radomski oraz SITLID w Radomiu, którzy ufundowali nagrody rzeczowe dla zwycięzców.
Pan Jacek Sieczkowski, sędzia klasy państwowej dzielnie czuwał nad prawidłowym przebiegiem zawodów i spełnieniem norm turnieju klasyfikacyjnego.
W tegorocznej edycji Mistrzostw rywalizowało 20 uczestników z Nadleśnictw RDLP w Radomiu, uczniowie ze szkół leśnych oraz członkowie rodzin pracowników – Filip Kowalczyk oraz Krzysztof Paluch.
Najmłodszym zawodnikiem mistrzostw był dziesięcioletni Krzyś Paluch, którego rodzice pracują w Nadleśnictwie Stąporków.
W klasyfikacji indywidualnej tytuł Szachowego Mistrza Leśników oraz Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wywalczył Sebastian Rodkiewicz z Nadleśnictwa Łagów. Drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajął Michał Longa z ZSL w Zagnańsku, trzecie miejsce Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęło Nadleśnictwo Łagów, drugie Nadleśnictwo Stąporków, trzecie Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku.
Najlepszym zawodnikiem spośród uczniów, po raz kolejny został Michał Longa z ZSL w Zagnańsku. Najmłodszy zawodnik, Krzysiu Paluch ostatecznie został zaklasyfikowany na 8 miejscu, ale jako jedyny zawodnik zwyciężył z tegorocznym mistrzem.
ZLP w RP Regionu Radomskiego ufundował nagrody rzeczowe dla najlepszego zawodnika wśród startujących w Mistrzostwach uczniów oraz dla najmłodszego uczestnika turnieju.
Puchary oraz nagrody dla tegorocznych zwycięzców wręczyli Piotr Kacprzak – Zastępca Dyrektora RDLP w Radomiu, Jolanta Bochenek – Przewodnicząca ZLP w RP Regionu Radomskiego oraz Grzegorz Jóźwiak – NSZZ „Solidarność”.
Gra w szachy zwana jest również „królewską grą” – od wieków grali królowie i władcy ćwicząc w ten sposób praktyczne umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Doskonali ona pamięć, uwagę, rozwija zdolność koncentracji i logicznego myślenia. Tym bardziej cieszy udział w mistrzostwach dzieci i młodzieży. Bardzo ważna jest też integracja grających w szachy leśników oraz wymiana doświadczeń.
Tekst: Jolanta Bochenek
Foto: Alicja Krasa