Archiwum miesiąca: grudzień 2018

Niebawem zacznie się Nowy Rok 2019

Kończy się rok 2018, rok – jakże ważny  dla wszystkich Polaków – Jubileuszu Niepodległej oraz rok – szczególnie pamiętny dla ludzi lasu – Jubileuszu 100-lecia działalności Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Niebawem rozpocznie się nowy, kolejny, także pełen zapewne ważnych spraw, wyzwań i aktywnej działalności na wielu niwach. Z całego serca życzę z tej okazji zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Niech Nowy Rok 2019  obfituje w sukcesy i  składa się z tylko dobrych dni i dobrych ludzi wokół,  przyniesie zadowolenie i satysfakcję z podjętych działań oraz wyzwań.

Darz Bór!

Jarosław Szałata

Przewodniczący ZLP w RP

Jubileusz od Szczecina, przez Krosno, Lublin i inne miejsca w kraju, do Szczecinka

Przez cały kończący się rok 2018, który zostawił w kalendarzu już tylko kilkanaście dni, w całym kraju odbywały się uroczystości regionalne związane z jubileuszem 100 lat działalności Związku Leśników Polskich.

Pierwsza regionalna uroczystość miała miejsce w Regionie Zachodnim w kwietniu, a odbyła się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym RDLP Szczecin „Bażyna” w Pogorzelicy. Potem w wielu miejscach kraju pojawiało się jubileuszowe logo ZLP w RP, a w dniu 5 października odbyła się w OKL Gołuchów główna uroczystość  jubileuszowa pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Niedawno, w dniu 11 grudnia odbyła się ostatnia z zaplanowanych uroczystości, na której spotkali się członkowie ZLP w RP i ich goście z terenu RDLP Szczecinek. Choć szczecineccy koledzy spod znaku ZLP w RP już wcześniej miłym akcentem upamiętnili nasz jubileusz. Był to motocyklowy wyczyn leśnika ze Szczecinka Tomasza Polechońskiego, o którym pisaliśmy tu:

https://zlpwrp.pl/blog/2018/07/29/motocyklem-na-100-lecie-wokol-granic-niepodleglej-relacja-z-wyprawy-tomasza-polechonskiego/#more-4171

Telewizyjna relacja z grudniowej uroczystości, która odbyła się w kinie „Wolność” w Szczecinku dostępna tutaj:

 

https://www.gawex.pl/wiadomosci/echa_dnia/2214/ECHA-DNIA-11-grudnia-2018

Szersza relacja literacko- fotograficzna niebawem.

Jarosław Szałata

Węgierscy leśnicy poznali Bartka, jodły i bizony

W czasie, kiedy kraje Europy otworzyły swoje granice i zachęcają do wszelkich kontaktów, istotną sprawą jest także współpraca pomiędzy leśnikami z poszczególnych zakątków Europy. Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej przykłada wagę do takich kontaktów, stąd jego członkowie od lat spotykają się przy różnych okazjach z leśnikami ze Słowacji, Czech, Rumuni czy Chorwacji. Zgodnie jednak z popularnym powiedzeniem:

„Polak, Węgier – dwa bratanki,

i do szabli, i do szklanki,

oba zuchy, oba żwawi,

niech im Pan Bóg błogosławi”.

które po węgiersku brzmi tak:

„Lengyel, magyar – két jó barát,

Együtt harcol s issza borát,

Vitéz s bátor mindkettője,

Áldás szálljon mindkettőre”.

najbardziej żywa jest współpraca pomiędzy nami, a kolegami z madziarskich lasów.  Dlatego, kiedy to Przewodniczący Węgierskiego Związku Zawodowego Pracowników Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete) Peter Dudas zwrócił się do Przewodniczącego ZLP w RP Jarosława Szałaty z inicjatywą organizacji konferencji naukowej leśników węgierskich oraz polskich, propozycja została natychmiast przyjęta. Koszt konferencji pokryły środki z dotacji węgierskiego ministerstwa.

Konferencja odbyła się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w dniach 14-17 listopada 2018 roku. Program spotkania zakłóciła nieco pechowa awaria autokaru, ale węgierscy leśnicy przyjęli ją z charakterystycznym dla naszej profesji dystansem i spokojem, a  swój pobyt w Polsce rozpoczęli od wizyty w Nadleśnictwie Staszów. Goście obejrzeli siedzibę Nadleśnictwa, a następnie udali się do Zespołu Pałacowego w Kurozwękach, gdzie czekali na nich: Nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów Adam Lubera, Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Jarosław Szałata, Przewodnicząca ZLP w RP Regionu Radomskiego Jolanta Bochenek oraz przedstawiciele Organizacji Zakładowej ZLP przy Nadleśnictwie Staszów.

Nadleśniczy Adam Lubera wobec tego, że nie udało się podczas wyjazdu terenowego przedstawić specyfiki gospodarki leśnej w Polsce oraz w Nadleśnictwie Staszów przedstawił ją w formie prezentacji multimedialnej. Z racji tego, że wizyta naszych węgierskich bratanków wypadła w roku Jubileuszu Niepodległej uczestnicy konferencji razem odśpiewali hymn Polski, a potem Węgier. Podczas rozmów leśnicy obu krajów wymienili poglądy oraz porównali charakter pracy na wielu płaszczyznach gospodarki leśnej. Kwaterując w Zespole Pałacowym w Kurozwękach goście zwiedzili pałac, jego otoczenie. Dyskutując o gospodarce populacjami zwierzyny leśnej zobaczyli, podczas wyjątkowego  „safari”, jedyną w Polsce hodowlę bizona amerykańskiego.

Teren Nadleśnictwa Staszów, Zespół Pałacowy w Kurozwękach Czytaj dalej

Posiedzenie Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w RP – 30.11- 01.12.2018 r. – Nagórzyce

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r. w Leśnym Ośrodku Wypoczynkowym Nagórzyce odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Jarosław Szałata. Przywitał wszystkich przybyłych członków Rady Krajowej, a następnie przedstawił plan obrad.

od lewej: Paweł Kania, Jarosław Szałata, Urban Kolman

Wymiana pokoleniowa w LP jest również odczuwalna w działalności związkowej. Po raz kolejny obrady RK rozpoczęły się od zmian personalnych. Dotychczasowy, wieloletni przewodniczący Okręgu Małopolskiego Józef Stec zbliża się do wieku emerytalnego i postanowił zakończyć aktywną działalność na tym stanowisku. Zastąpił go, wybrany głosami małopolskich delegatów, dotychczasowy przedstawiciel Okręgu w RK Józef Łapka z Nadleśnictwa Nowy Targ. W związku z przeprowadzonymi wyborami nastąpiły również zmiany w składzie Rady Krajowej. Nowym członkiem Prezydium RK został Józef Łapka, natomiast członkiem Rady Krajowej, desygnowanym przez Okręg Małopolski został Pan Bogusław Młynarczyk (pracownik Nadleśnictwa Niepołomice).   Czytaj dalej

VII Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w Szachach pod honorowym patronatem Związku Leśników Polskich w RP

W dniach 19-21 listopada 2018 r. Zespół Szkół Leśnych w Lesku był organizatorem
VII  Szachowych Mistrzostw Polski Szkół Leśnych. Od trzech lat zmaganiom młodych szachistów honorowo patronuje Związek Leśników Polskich w RP.

Zawody otworzyli  Dyrektor Szkoły Pani Jadwiga Szylak oraz Wiceprzewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Okręgu Krośnieńskiego Pan Stanisław Przytulski. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie Pan Włodzimierz Hackiewicz i  Pani Marta Michalska.

Rozpoczęcie VII Mistrzostw Polski Szkół Leśnych w Szachach pod Honorowym Patronatem Związku Leśników Polskich w RP.

W turnieju drużynowym udział wzięło sześć Szkół Leśnych: z Białowieży, Milicza, Starościna, Warcina, Zagnańska i Leska. Czytaj dalej

Leśnicy świętują stulecia! II Turniej Tenisa Stołowego

W dniach od 14 do 16 listopada 2018 r. w ZSL w Lesku odbył się II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar  Związku Leśników Polskich w RP w Roku Jubileuszu 100- lecia Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej i 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Pomysłodawcami imprezy byli członkowie SKS  Interlas Lesko – klubu działającego na terenie Szkoły w latach 70-tych i 80-tych oraz ówcześni szkoleniowcy tego klubu – mgr Marian Kaczmarski i mgr Jerzy Hałas. Natomiast organizacją Turnieju zajęli się: Zespół Szkół Leśnych w Lesku i Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku. W tym roku drużynę klubu “Interlas” reprezentowali: Mieczysław Jeweczko – emerytowany oficer Sił Powietrznych, członek KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice; Stanisław Dąbroś – sędzia międzynarodowy zrzeszony w Polskim Związku Tenisa Stołowego; Renata Biłanicz – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Berezce. Uroczystego otwarcia turnieju poprzez oddanie symbolicznego serwu dokonała Pani Dyrektor Jadwiga Szylak w obecności całej społeczności Szkoły. Czytaj dalej

Jubileusz 25-lecia Nadleśnictwa Sulęcin (RDLP Szczecin)

W 1993 roku na terenie Gminy Sulęcin zostało powołane Nadleśnictwo Sulęcin z siedzibą w Sulęcinie przy ulicy Lipowej. Nadleśnictwo podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i skupia wokół siebie 12 leśnictw na terenie dwóch obrębów. W tym roku przypada Jubileusz 25-lecia Nadleśnictwa Sulęcin, które z tej okazji 21 listopada otrzymało sztandar.

Uroczystości przekazania sztandaru miały miejsce podczas mszy świętej w intencji Nadleśnictwa w kościele św. Mikołaja w Sulęcinie, koncelebrowanej przez księży parafii i kapelanów.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe z  RDLP Szczecin, sąsiednich nadleśnictw, Związku Leśników Polskich w RP Regionu Zachodniego, szkół z terenu gminy, Wojska Polskiego i kół łowieckich. Czytaj dalej