16-17 listopada odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Krajowej z gościnnym udziałem Krzysztofa Janeczko –Z-cy Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Finansowej oraz Gospodarowania Zasobami Majątkowymi. Tym razem przedstawiciele władz związkowych obradowali w szczególnym dla ZLP w RP miejscu – sanatorium „Leśnik – Drzewiarz” w Krynicy – Zdroju. Poza kluczowymi tematami – projektem nowego Statutu ZLP w RP, negocjacjami PUZP i kosztami realizacji postulatów związkowych, członkowie Rady Krajowej mieli okazję zapoznać się z ofertą sanatorium oraz obejrzeć efekt zrealizowanych inwestycji.
Bronisław Sasin otwiera posiedzenie Rady Krajowej. Od lewej: Halina Stachowska, Krzysztof Janeczko, Bronisław Sasin, Grzegorz Cekus.
Tradycyjnie już, naradę członków Rady Krajowej otworzył Bronisław Sasin, Przewodniczący ZLP w RP. Następnie oddał głos Krzysztofowi Janeczko, Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Finansowej oraz Gospodarowania Zasobami Majątkowymi, który pokreślił, że obiekt (sanatorium „Leśnik – Drzewiarz”) robi wrażenie i żałuje, że nie będzie mógł zostać w nim dłużej. Następnie omówił wyniki ekonomiczne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe po 9 miesiącach 2016 roku. Przedstawił także prowizorium planu finansowo – gospodarczego PGL LP na 2017 rok. Istotnym zagadnieniem, z perspektywy członków Rady Krajowej, było szczegółowe wyjaśnienie zasad, w oparciu o które powstała aplikacja prognostyczna do obliczania kosztów realizacji postulatów związkowych. Ta cześć wystąpienia Dyrektora Janeczko wzbudziła najwięcej emocji i skłoniła do zadawania nie zawsze łatwych pytań.
Członkowie Rady Krajowej ZLP w RP.
Przewodniczący Bronisław Sasin poinformował, że na początku listopada br. odbyły się w DGLP negocjacje dot. nowelizacji PUZP. Pozytywnie ocenione przez strony negocjacji zostały następujące postulaty:
- odprawa jednorazowa w przypadku likwidacji stanowiska pracy w wysokości 50 tys. zł,
- dodatkowa nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy i więcej w wysokości 450% podstawy wymiaru,
- zaliczenie okresów pracy poza Lasami Państwowymi i okresu studiów, nie więcej niż 5 lat do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej,
- przyznanie punktów na umundurowanie pracowników poza Służbą Leśną,
- wynagrodzenie za dyżury p. pożarowe w wysokości 3% stawki wyjściowej,
- dodatkowe wynagrodzenie roczne -1/12 za każdy przepracowany miesiąc.
Kolejnym gośćmi spotkania byli przedstawiciele firmy Mentor – Maciej Barcik oraz Jacek Zbróg. Maciej Barcik, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Grupowych w firmie Mentor S.A. podziękował członkom Rady Krajowej za zaangażowanie w dotychczasową współpracę i pomoc w nawiązywaniu relacji z przedstawicielami Nadleśnictw i Regionalnych Dyrekcji. Ze swojej strony zapewnił, że pracownicy firmy Mentor dokładają wszelkich starań, by program ubezpieczeniowy funkcjonował w Lasach Państwowych jak najlepiej. W kilku zdaniach podsumował przebieg współpracy z Centrum Medycznym Medicover. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pracowników LP pokazały, że 80% respondentów jest zadowolonych z usług Medicover i to był jeden z kluczowych argumentów przesądzających o przedłużeniu umowy. Dużym sukcesem jest też stworzenie centrum leczenia boreliozy i sieci diagnozowania boreliozy oraz pracowniczego programu emerytalnego. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w wywiadzie (Biuletyn Leśnik str. 4-7 oraz aktualności na stronie zlpwrp.pl), którego Maciej Barcik udzielił Jarosławowi Szałacie.
Członkowie Rady Krajowej ZLP w RP.
Grzegorz Cekus, Wiceprzewodniczący ZLP w RP oraz Paweł Macur, Prezes Zarządu Sanatorium Uzdrowiskowego Lesnik-Drzewiarz w Krynicy – Zdroju omówili zakres prac remontowych przeprowadzonych w Sanatorium. Nowe inwestycje objęły: montaż instalacji kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, przebudowę kotłowni gazowej, docieplenie elewacji budynku, poddasza i stropodachu nad częścią rehabilitacyjną. Dodatkowo, przeprowadzono remont sali konferencyjnej, budynku górnego, gabinetu masażu. Powstały sale tematyczne, wykonano 8 nowych pokoi oraz magazyn pościeli, pomieszczenia biurowe, recepcja, nowy napis na budynku. Zakupiono sprzęt medyczny, sprzęt do działu gastronomicznego, meble i nową wykładzinę. Wykonano siłownię zewnętrzną – dofinansowaną przez PZU Życie S.A. Grzegorz Cekus przedstawił również plany rozwoju bazy hotelarskiej, stworzenia kriokomory oraz wybudowania plenerowej tężni solankowej. Przypomniał, że członkowie ZLP mogą skorzystać z rabatowych turnusów sanatoryjnych. Przez cały rok do dyspozycji są trzy pokoje związkowe.
W dalszej części spotkania Jan Błaszczyk, Główny Łowczy Lasów Państwowych, zrelacjonował przebieg prac nad projektem zmian w ustawie zmieniającej Ustawę o Prawie łowieckim. Projekt ten, przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zakładał nałożenie na leśniczych obowiązku szacowania szkód łowieckich. Na szczęście ten pomysł nie został zrealizowany – według noweli podpisanej przez Prezydenta RP w lipcu br. – szacowaniem szkód łowieckich mają się zajmować wojewodowie, a nie – jak do tej pory – sami myśliwi. Nowe przepisy miały obowiązywać od stycznia 2017 roku, udało się wywalczyć odroczenie ich wprowadzenia do stycznia 2018 roku, by dać wojewodom czas na przygotowanie na wykonywania nowej pracy.
Członkowie Rady Krajowej ZLP w RP.
Niestety minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel, niedawno wrócił do pomysłu obciążenia leśników obowiązkiem szacowania szkód łowieckich. Dyrekcja Generalna LP przygotowała opinię w tej sprawie, w której argumentuje m.in., że Lasy Państwowe nie dysponują kadrą wykwalifikowaną w zakresie rolnictwa i szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych, a przyjęcie tego obowiązku wiązało by się z koniecznością zatrudnienia przynajmniej jednej osoby w każdym z 430 nadleśnictw.
Marek Cholewa, Przewodniczący Komisji Statutowej, Region Górnośląski w Katowicach.
Drugiego dnia obrad członkowie Rady Krajowej dyskutowali na temat projektu nowej wersji Statutu ZLP w RP, przygotowanego przez Komisję Statutową. Po burzliwej dyskusji członkowie Rady Krajowej doszli do wniosku, że prace nad zmianami w Statucie będą kontynuowane. Ich celem będzie przygotowanie dokumentu, który ułatwi ZLP w RP dążenie do stworzenia jednej, dużej organizacji związkowej.
Kolejne posiedzenie Rady Krajowej odbędzie się w styczniu 2017 roku.
Katarzyna Gozdek-Pawłowska