Choć przyroda od późnej jesieni do przedwiośnia nieco zwalnia, popada w uśpienie i redukuje wszelkie procesy to człowiek nie! Dotyczy to wszystkich, nawet tak specyficznych ludzi jak my, leśnicy. Bo, leśnik żyjący jakoby na granicy dwóch światów: fantastycznych zjawisk i praw przyrody oraz skomplikowanych relacji społecznych łączących ludzi, nieco inaczej spogląda na swoje otoczenie. Bo, las uczy pokory, spokoju, szacunku do otoczenia. Taka jest przyroda i takie w niej panują prawa, choć ludzie za wszelką cenę chcą to zmieniać. Pomimo to, prawdopodobnie każdy z nas czuje się częścią przyrody, jednak najczęściej mało skromnie uważamy, że człowiek jest jej lepszą i mądrzejszą częścią.
Archiwum miesiąca: luty 2016
Posiedzenie Rady Krajowej ZLP w RP
5 lutego br. w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w RP z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Andrzeja Koniecznego oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych – Konrada Tomaszewskiego. Głównym tematem obrad były kwestie związane z sytuacją w Puszczy Białowieskiej, propozycje zmian do PUZP oraz problemy Parków Narodowych.
Stanowisko Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej
Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, zaniepokojony informacjami w sprawie Puszczy Białowieskiej, szczególnie docierającymi do nas w ostatnim okresie, zdecydowanie opowiada się za czynną ochroną Puszczy poprzez usuwanie posuszu i zasiedlonych przez kornika drukarza drzew świerka pospolitego, który jest gatunkiem dominującym w zbiorowiskach leśnych i zajmuje 26% powierzchni Puszczy.