Posiedzenie Rady Krajowej ZLP w RP

W dniach 8-9 lutego 2023 r. w Hotelu Groman w Sękocinie Starym odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w RP. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Generalny Lasów Państwowych – Józef Kubica oraz Honorowy Przewodniczący ZLP w RP Jerzy Przybylski.

Spotkanie otworzył Przewodniczący ZLP w RP – Jarosław Szałata. Podsumował działania RK od ostatniego posiedzenia. Omówił sprawy bieżące Związku oraz sprawy pracownicze- interwencje i działania w poszczególnych regionach, płace i zatrudnienie  za 2022 rok,  politykę mieszkaniową.

Dyrektor Józef Kubica przedstawił aktualną sytuację LP. Rozmawiał i odpowiadał na pytania członków Rady Krajowej dotyczących spójnej polityki kadrowej, mieszkań leśników, płac, mundurów i odzieży bhp, kilometrówki oraz niezbędnych zmian w PUZP.

Tomasz Kasperowicz – Komandor tegorocznego Rajdu Leśników, który odbędzie się w czerwcu na terenie RDLP Zielona Góra opowiedział o przygotowaniach do kolejnej sztandarowej imprezy ludzi lasu. Przewodniczący przedstawił organizację Szachowych Mistrzostw Polski Leśników, które odbyły się w Sanatorium Leśnik-Drzewiarz w Krynicy-Zdrój w grudniu 2022 r. oraz przekazał informację o Jubileuszowych XXX Szachowych Mistrzostwach, które odbędą się w dniach 4-7.10.2023 w OW Bażyna – Pogorzelica (RDLP w Szczecinie).

Przewodniczący Regionów przedstawili sytuację w poszczególnych Regionach ZLP w RP i podzielili się sukcesami oraz przybliżyli problemy w działalności związkowej. Członkowie Rady Krajowej poruszyli wiele istotnych tematów dotyczących pracowników LP, Parków Narodowych i szkół leśnych. Podjęto decyzję o dalszym fundowaniu stypendium ze środków ZLP w RP dla uczniów 14 szkół leśnych. Głównymi tematami dyskusji były problemy w działalności związkowej oraz dotyczące trudnych spraw pracowniczych w niektórych RDLP. Ustalono kierunki działania na najbliższy czas, które zostaną zweryfikowane na marcowym Zjeździe Krajowym.   

Tekst: Lena Kacperczyk

Foto: Biuro ZLP w RP