XXIX Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników o puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP

W dniach 14-17 grudnia 2022 r. w Sanatoriom Uzdrowiskowym Leśnik-Drzewiarz w Krynicy Zdroju odbyły się XXIX Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników o puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP. Wydarzenie, jak co roku, patronatem objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i ufundował puchary dla 3 najlepszych drużyn.

W tegorocznej edycji turnieju udział wzięło 58 zawodników. Wśród nich znalazł się po raz kolejny Krzysztof Janeczko – Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Ekonomicznych z nastoletnim synem Jakubem, którzy wzięli udział w turnieju szachów błyskawicznych. Jakub Janeczko okazał się najlepszym zawodnikiem turnieju szachów błyskawicznych. Przy szachowych stolikach spotkali się pracownicy niemalże wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Nie zabrakło również emerytowanych pracowników LP. W Mistrzostwach uczestniczyli także reprezentanci średnich i wyższych szkół leśnych: Andrzej Kania – emeryt z Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce – Letnisku, Marta Michalska – nauczyciel z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku oraz Aleksandra Szkudlarek, Alicja Masica, Milena Posiła, Adam Krawczyk i Kamil Okroj – studenci leśnictwa.

Przez dwa dni uczestnicy rywalizowali w turnieju szachów szybkich, a w przerwach rozgrywek wymieniali poglądy i dyskutowali o sprawach leśników oraz polskiego leśnictwa. Na zakończenie drugiego dnia zawodów nagrodą dla wszystkich uczestników była wycieczka na pierwszą w pełni drewnianą (użyty materiał to drewno robinii akacjowej) wieżę widokową Słotwiny Arena.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja poprzedzająca zamknięcie XXIX Szachowych Mistrzostw Polski Leśników. Przewodniczący ZLP w RP Jarosław Szałata podziękował wszystkim uczestnikom oraz organizatorom Mistrzostw za wspaniałą atmosferę podczas szachowych rozgrywek. Wyraził uznanie dla  wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji Mistrzostw i podkreślił  znakomitą, pełną profesjonalizmu pracę sędziów szachowych Marzeny i Arkadiusza Wiśniewskich.

Para sędziowska ufundowała własne nagrody dla szczególnych, w ich przekonaniu, szachistów w następujących kategoriach:

Najsympatyczniejszy zawodnik Mistrzostw – Jacek Malowaniec

Mistrz dwuchodówek – Tomasz Stasiak

Wirtuoz szachownicy – Jakub Jakimiuk

Najznamienitsza osobowość Mistrzostw – Sebastian Nowakowski

Zawodnik fary play – Piotr Motyl

Pasjonat królewskiej gry – Andrzej Kania

Serdeczne podziękowania za współpracę przy organizacji SMPL  otrzymał reprezentujący ZLP w RP Jarosław Szałata

Ostatniego dnia odbyła się ceremonia zakończenia XXIX Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarcia uroczystości dokonał Jerzy Mrówka – zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie ds. ekonomicznych, wspólnie z Jarosławem Szałatą, Pawłem Macurem i Grzegorzem Cekusem – Zarząd Spółki Sanatorium Leśnik-Drzewiarz oraz Jackiem Zbrogiem – Dyrektorem ds. Ubezpieczeń na życie Mentor S.A..

Następnie Sędzia Arkadiusz Wiśniewski odczytał wyniki w poszczególnych kategoriach.

Laureaci XXVIII Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP – klasyfikacja indywidualna:

  1. Piotr Dziadoń
  2. Tomasz Findysz
  3. Robert Muła

Szczegółowe wyniki.

Od lewej: Tomasz Findysz, Piotr Dziadoń, Robert Muła

Puchar dla mistrza Polski Leśników za  zdobycie 1 miejsca ufundował w imieniu Rady Krajowej Przewodniczący ZLP w RP, za 2 miejsce –  Przewodniczący Regionu Krakowskiego Związku, a za 3 miejsce – Prezes Sanatorium Leśnik-Drzewiarz w Krynicy Zdroju..

Laureaci XXVIII Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP – klasyfikacja drużynowa:

  1. Wrocław I – Tomasz Findysz, Robert Muła, Piotr Motyl
  2. RDLP Olsztyn – Piotr Dziadoń, Marek Wawer, Paweł Stypik
  3. Pół Lublina, pół Szczecina – Dariusz Cieplak, Adam Górecki

Szczegółowe wyniki.

Zwycięzcy otrzymali tytuły i puchary ufundowane przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Laureaci XXVIII Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP – otwarty turniej szachów błyskawicznych:

  1. Jakub Janeczko
  2. Piotr Dziadoń
  3. Tomasz Findysz

Szczegółowe wyniki.

Zwycięzcy otrzymali tytuły i puchary ufundowane przez Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Krakowie.

Zdobywcy miejsc „na pudle” otrzymali prócz pucharów, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Przedstawiciel firmy Mentor nagrodził kobiety biorące udział w Mistrzostwach – Martę Michalską,  Magdalenę Szczybyło, Annę Kęsicką, Alicję Masicę, Milenę Posiłę, Aleksandrę Szkudlarek.

Nagrodę specjalną otrzymali również Panowie: Andrzej Kania – najstarszy uczestnik Mistrzostw oraz Tomasz Stasiak – uczestnik wszystkich 29 edycji turnieju.

Każdy z szachistów biorących udział w Mistrzostwach otrzymał pamiątki i materiały promocyjno-reklamowe Związku Leśników Polskich w RP.

Jarosław Szałata serdecznie podziękował organizatorom i patronom sportowego wydarzenia. Przekazał pozdrowienia i życzenia od Józefa Kubicy – p.o. Dyrektora Generalnego LP oraz Józefa Łapki – Przewodniczącego Regionu Małopolskiego ZLP w RP. Dziękował również wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, ducha sportowej walki i zaciętą, ale przyjazną i godną rywalizację. Wyraził wdzięczność szczególnym osobom, które włożyły mnóstwo pracy w organizację Mistrzostw.

XXX Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników odbędą się w październiku 2023 r w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Bażyna” w Pogorzelicy. Serdecznie zapraszamy leśników zakochanych w tej królewskiej grze do spotkań przy szachownicach i udziału w kolejnych Mistrzostwach!

Tekst: Lena Kacperczyk

Foto: Biuro ZLP w RP

Zdjęcia i filmy z Mistrzostw są dostępne również na stronie prowadzonej przez sędzię szachowego Arkadiusz Wiśniewskiego: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_5037/index.html