Miedzichowski Konkurs Filmów Ekologicznych o statuetkę „Wiklinowego Zwiadka”

Gmina Miedzichowo jest malowniczo położona w otoczeniu lasów i jezior w zachodniej Wielkopolsce,  na granicy z Ziemią Lubuską. Siedziba gminy znajduje się w Miedzichowie, położonym w odległości niespełna 20 km od Nowego Tomyśla i 80 km od Poznania. Drugą ważną miejscowością w tej gminie są Bolewice, znane z gospodarności i aktywności mieszkańców. Przez środek gminy przebiega z zachodu na wschód międzynarodowa droga E30, natomiast autostrada A2 i znany w Polsce autostradowy węzeł nowotomyski, to z pewnością jeden z istotnych walorów tej okolicy. Jednak najważniejszym walorem, dobrem i zdecydowanym atutem Gminy Miedzichowo są lasy oraz bogactwo przyrody. Miejscowe władze samorządowe i cała społeczność doskonale to rozumie.

 Na stronie http://miedzichowo.pl/o-gminie.html możemy bowiem przeczytać:

Ze względu na fakt, że ponad 70 % powierzchni gminy pokrywają lasy istotne znaczenie w gospodarce gminy odgrywa leśnictwo. Najistotniejszym podmiotem jest tutaj Nadleśnictwo Bolewice. Prowadzona gospodarka leśna zmierza do zachowania w stanie naturalnym zasobów leśnych, ich pomnażania, a także ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Leśnicy prowadząc właściwą gospodarkę leśną sprawili, że tereny te stały się autentycznymi enklawami natury, i ostojami dla dzikich zwierząt i ptactwa, zakątkami zieleni, które przyciągają swoim urokiem o każdej porze roku.
Charakterystyczną cechą tutejszych lasów jest słynna bolewicka sosna stanowiąca miejscowy ekotyp tego gatunku. Tworzy ona drzewostany nasienne, które podlegają szczególnej ochronie jako odznaczające się wybitnie korzystnymi właściwościami.

Więcej o Gminie Miedzichowo i jej atutach można dowiedzieć się z  filmu dostępnego np. tu:

https://szlakwikliny.pl/zapleciona-przygoda-film/

Mieszkam niedaleko od Gminy Miedzichowo i od lat wspólnie z Kolegami z Nadleśnictwa Bolewice współpracuję i uczestniczę w wielu inicjatywach realizowanych razem ze Stanisławem Piechotą – Wójtem Gminy Miedzichowo i przedstawicielami społeczności lokalnej. Wszyscy leśnicy z Nadleśnictwa Bolewice, szczególnie Nadleśniczy Grzegorz Gaczyński i jego zastępca Grzegorz Roszkowiak oprócz troski o lasy Nadleśnictwa i słynną sosnę bolewicką, wielką wagę przykładają do społecznej odpowiedzialności leśnictwa.  

W Nadleśnictwie Bolewice prężnie działa Organizacja Zakładowa ZLP w RP, której przewodniczy Grzegorz Szyld. Razem podejmujemy wiele ciekawych inicjatyw, gdzie oprócz Gminy Miedzichowo pojawia się logo Lasów Państwowych i Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. W inicjatywy społeczne, kulturalne i historyczne włączają się także leśnicy z Nadleśnictw Trzciel, Międzychód i innych oraz pracownicy Parków Krajobrazowych. Zapewne dlatego w styczniu po raz kolejny spotkali się leśnicy i samorządowcy, aby podjąć nowe, ciekawe wyzwanie i tak narodziła się idea Miedzichowskiego Konkursu Filmów Ekologicznych. Okoliczne Nadleśnictwa i Związek Leśników Polskich w RP jest partnerem tego projektu. Zachęcam do uczestnictwa w konkursie i zapoznania się z regulaminem.

Jarosław Szałata