XXVIII Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej

W dniach 20-23 października 2021 r. na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (RDLP w Poznaniu) odbyły się XXVIII Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Tradycyjnie zawody objął patronatem Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, który również ufundował puchar i nagrody dla najlepszej drużyny.

Mistrzostwa pierwotnie miały odbyć się na początku kwietnia zeszłego roku, lecz w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie termin ten został odwołany. W wyniku stałej analizy sytuacji dopiero na początku września br. została podjęta decyzja o organizacji zawodów w terminie 20-23 października 2021 r. Dbając o bezpieczeństwo uczestników zrezygnowano w tym roku z międzynarodowego charakteru wydarzenia, które przygotowano z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych.

W tegorocznej edycji turnieju udział wzięło 49 zawodników. Wśród nich znalazł się po raz kolejny Krzysztof Janeczko – Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Ekonomicznych z nastoletnim synem Jakubem, którzy wzięli udział w turnieju szachów błyskawicznych. Przy szachowych stolikach spotkali się pracownicy niemalże wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Nie zabrakło również emerytowanych pracowników LP. W Mistrzostwach uczestniczyli także reprezentanci szkół leśnych: Andrzej Kania – emeryt z Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce – Letnisku, Marta Michalska – nauczyciel z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku oraz Kornel Jakubiak – uczeń Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem – Nidzie oraz Stanisław Kudlak – Szachowy Mistrz Szkół Leśnych z Technikum Leśnego w Starościnie.

Tradycyjnie przed oficjalnym otwarciem Mistrzostw odbył się turniej szachów błyskawicznych. Zwycięzcą rozgrywek indywidualnych został Maciej Adamczewski wyprzedzając Marcina Kruka. Trzecie miejsce zajął Jędrzej Adamczewski. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe puchary i upominki.

zawodach drużynowych pierwsze miejsce zajęła drużyna RDLP Szczecinek w składzie:  Marcin Kruk i Sebastian Rosołowski, drugie miejsce drużyna RDLP Olsztyn w składzie: Piotr Dziadoń i Marek Wawer, a trzecie miejsce drużyna RDLP Wrocław w składzie: Piotr Motyl i Robert Muła.

Szczegółowe wyniki:

  1. Indywidualne
  2. Drużynowe

XXVIII Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników otworzyli: Ewa Jedlikowska – p.o. Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Janusz Ruda – Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Regionu Wielkopolskiego oraz Jerzy Adamczewski – kierownik Działu Inwentaryzacji i Gromadzenia Zasobów Muzealnych OKL. Życzyli wszystkim szachistom wszelkich sukcesów i miłego pobytu w leśnym ośrodku.

Od lewej: Ewa Jedlikowska, Janusz Ruda, Jerzy Adamczewski
Foto: Rafał Mizerkiewicz

Przez dwa dni uczestnicy rywalizowali w turnieju szachów szybkich, a w przerwach rozgrywek wymieniali poglądy i dyskutowali o sprawach leśników oraz europejskiego leśnictwa. Na zakończenie drugiego dnia zawodów nagrodą dla wszystkich uczestników była wystawa oraz wykład o historii Gry Królewskiej jaką są Szachy.

Foto: Lena Kacperczyk

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja poprzedzająca zamknięcie XXVIII Szachowych Mistrzostw Polski Leśników. Swoją obecnością zaszczycili uczestników: Ewa Jedlikowska wraz z mężem, Jarosław Szałata, Janusz Ruda oraz przedstawiciele firmy Mentor – Maciej Barcik i Jacek Zbróg.

Jarosław Szałata podziękował wszystkim uczestnikom oraz organizatorom Mistrzostw za wspaniałą atmosferę podczas szachowych rozgrywek. Wyraził uznanie dla  wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji Mistrzostw i podkreślił  znakomitą, pełną profesjonalizmu pracę sędziów szachowych Marzeny i Arkadiusza Wiśniewskich.

Para sędziowska ufundowała własne nagrody dla organizatorów turnieju, a przede wszystkim, dla szczególnych, w ich przekonaniu, szachistów w następujących kategoriach:

Wirtuoz szachownicy – Tomasz Stasiak,

Od lewej: Marta Michalska, Tomasz Stasiak, Anna Adamska
Foto: Lena Kacperczyk

Szachowy Weteran – Andrzej Kania,

Od lewej: Marzena Wiśniewska, Andrzej Kania, Arkadiusz Wiśniewski
Foto: Lena Kacperczyk

Najsympatyczniejszy zawodnik Mistrzostw – Mateusz Janus,


Od lewej: Marzena Wiśniewska, Mateusz Janus, Arkadiusz Wiśniewski
Foto: Beata Czerniak

Mistrz niedoczasu – Mariusz Kudlak,


Od lewej: Marzena Wiśniewska, Mariusz Kudlak, Arkadiusz Wiśniewski
Foto: Beata Czerniak

Najznamienitsza osobowość Mistrzostw – Piotr Dziadoń,


Od lewej: Marzena Wiśniewska, Piotr Dziadoń, Arkadiusz Wiśniewski
Foto: Beata Czerniak

Za dotychczasową współpracę – Jarosław Szałata.


Od lewej: Marzena Wiśniewska, Jarosław Szałata, Arkadiusz Wiśniewski
Foto: Lena Kacperczyk

Ostatniego dnia odbyła się ceremonia zakończenia XXVIII Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarcia uroczystości dokonał Jacek Kokociński – zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu ds. ekonomicznych, wspólnie z Ewą Jedlikowską, Jarosławem Szałatą, Jerzym Adamczewskim i Januszem Rudą.

Następnie Sędzia Arkadiusz Wiśniewski odczytał wyniki w poszczególnych kategoriach.

Laureaci XXVIII Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP – klasyfikacja indywidualna:

  1. Marcin Kruk,
  2. Sebastian Nowakowski,
  3. Piotr Dziadoń.

Szczegółowe wyniki.

Foto: Rafał Mizerkiewicz

Zwycięzcy otrzymali puchary, medale, pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodami rzeczowymi.

Puchar dla mistrza Polski Leśników za  zdobycie 1 miejsca ufundował Przewodniczący ZLP w RP, za 2 miejsce –  Przewodniczący Regionu Wielkopolskiego Związku, a za 3 miejsce – Dyrektor OKL w Gołuchowie.

Laureaci XXVIII Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP – klasyfikacja drużynowa:

  1. RDLP Szczecinek – Marcin Kruk i Sebastian Rosołowski,
  2. Radom – Andrzej Kania, Leszek Gębski i Sebastian Nowakowski,
  3. RDLP Olsztyn – Piotr Dziadoń, Marek Wawer i Grzegorz Klimek.

Szczegółowe wyniki.

Foto: Rafał Mizerkiewicz

Drużyna ze Szczecinka otrzymała tytuł i puchar ufundowany dla najlepszej drużyny przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Foto: Rafał Mizerkiewicz

Zdobywcy miejsc „na pudle” otrzymali również puchary, dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.

Pamiątkową statuetkę, wręczona przez Janusza Rudę przyznano Zbigniewowi Kobusowi z Nadleśnictwa Grodziec – najlepszemu szachiście z terenu Wielkopolski, który uczestniczył we wszystkich edycjach Szachowych Mistrzostw.

Foto: Rafał Mizerkiewicz

Przedstawiciele firmy Mentor nagrodzili kobiety biorące udział w Mistrzostwach – Martę Michalską i Annę Adamską.

Od lewej: Anna Adamska, Marta Michalska, Maciej Barcik, Jacek Zbróg
Foto: Rafał Mizerkiewicz

Każdy z szachistów biorących udział w Mistrzostwach otrzymał pamiątki i materiały promocyjno-reklamowe Związku Leśników Polskich w RP oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Jarosław Szałata serdecznie podziękował organizatorom i patronom sportowego wydarzenia. Dziękował również wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, ducha sportowej walki i zaciętą, ale przyjazną i godną rywalizację. Wyraził wdzięczność szczególnym osobom, które włożyły mnóstwo pracy w organizację Mistrzostw.

Decyzja w sprawie daty i miejsca kolejnych, XXIX Mistrzostw, jeszcze nie została podjęta, ze względu na wciąż obowiązujący stan zagrożenia epidemicznego. Niemniej jednak już teraz serdecznie zapraszamy leśników zakochanych w tej królewskiej grze do spotkań przy szachownicach i udziału w kolejnych Mistrzostwach!

Tekst: Lena Kacperczyk