Kamienie pamięci

Odwiedzający człopiańskie lasy turyści, poszukiwacze przygód, amatorzy grzybów, myśliwi czy nawet  tylko tzw. przejeżdżający mogą natknąć się na tajemnicze kamienie. W takich sytuacjach zdarza się, że kontaktują się z miejscowymi leśnikami, by uzyskać o nich więcej informacji na ich temat. Są to kamienie pamięci.  

foto Jarosław Szałata

W Nadleśnictwie Człopa od dłuższego czas upamiętniamy nieżyjących leśników, którzy pracowali na tym terenie. Pomysł stawiania kamieni pamięci powstał po pogrzebie zmarłego kilka lat temu zastępcy nadleśniczego.

Pamięć i tożsamość to słowa, które są motywem naszych działań. Pracujemy na spuściźnie przekazanej nam przez poprzednie pokolenia, a jednocześnie sami pozostawiamy następnym pokoleniom efekty naszej pracy.

Upamiętniamy zwyczajnych leśników: leśniczych, podleśniczych i gajowych, którzy pracowali w naszych lasach, nierzadko kilkadziesiąt lat i odeszli na zasłużony odpoczynek. Nie zajmujemy się oceną ich zawodowych sukcesów i porażek. Chcemy tylko zwrócić uwagę naszych rodaków, głównie lokalnej społeczności,  na ich wysiłek włożony w rozwój lasu, z którego  jesteśmy dumni i z którego w pełni korzystamy.

Kamień pamięci usytuowany w lesie stanowi także symbol pracy i stylu życia leśnika, a my stawiający go mamy nadzieję, że każdy kto natknie się na niego zastanowi się choć przez chwilę nad postacią, której nazwisko jest na nim wyryte.   

Do tej pory postawiliśmy 11 kamieni w miejscach związanych z pracą naszych starszych kolegów. Można je spotkać obok przydrożnych parkingów leśnych, na rozstajach dróg i w głębokiej leśnej dziczy – sercu lasu.

Pierwszy kamień upamiętnia Henryka Turowskiego, a następne: Stanisława Wojtczaka, Antoniego Sałachuba, Edwarda Dziemianko, Mikołaja Wolniewicza, Jerzego Szczypińskiego, Henryka Mikołajczyka, Stanisława Bońko, Czesława Redosza, Andrzeja Węzika i Jana Korsaka.

foto Jarosław Szałata

Kamienie fundowane są ze składek kolegów zmarłych, pracowników Nadleśnictwa Człopa oraz członków ZLP w RP. Odsłanianie kamieni odbywa się w towarzystwie członków rodzin upamiętnianych i pracowników Nadleśnictwa Człopa, a podczas wspólnej biesiady wspominamy ciekawe zdarzenia związane z pracą naszych wspaniałych poprzedników i oczywiście podziwiamy nasze piękne lasy.

Krzysztof Kasperek

Włodzimierz Wojtczak