Monografia i kamień – 100 lat polskiej administracji leśnej w Międzychodzie.

Nadleśnictwo Międzychód (RDLP w Szczecinie) w 2020 roku świętuje jubileusz 100 – lecia istnienia na ziemiach polskiej administracji leśnej.

Z tej okazji już w styczniu miała miejsce uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru dla leśników. Nasza informacja o tym wydarzeniu tu: http://zlpwrp.pl/blog/2020/02/19/100-lat-polskiej-administracji-lesnej-na-zachodzie-kraju/

Międzychodzcy leśnicy zadbali także o inne sposoby upamiętnienia jubileuszu. W czwartek, 30 lipca w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbyła się promocja książki poświęconej międzychodzkim lasom i leśnikom. Publikacja, której opracowanie trwało kilka lat nosi tytuł: „Nadleśnictwo Międzychód. 100 lat polskiej administracji leśnej 1920-2020”.

Dzieło leśników, które zostało wydane pod redakcją znanego krajoznawcy i regionalisty Pawła Andersa, liczy aż 560 stron. Materiałów historycznych zgromadzono jednak jeszcze więcej, co budzi nadzieje na dalsze tomy i kontynuację monografii.  Książka jest pięknie wydana, w limitowanej edycji i zawiera wiele unikalnych fotografii, map i dokumentów. Autorami poszczególnych części monografii są pracownicy Nadleśnictwa Międzychód, którzy poza normalnymi obowiązkami włożyli mnóstwo czasu i serca w to fantastyczne dzieło. Są to: Lech Jankowiak, Małgorzata Winkler-Jankowiak, Agnieszka Winkler, Sylwester Morawiak, Piotr Mleczak i Marek Nowak. Szczególnie ten ostatni, pasjonat leśnej historii, autor profilu FC „Historia lasem pisana – dzieje leśnictwa w Polsce –  Muzeum historii” https://www.facebook.com/Historia-lasem-pisana-dzieje-le%C5%9Bnictwa-w-Polsce-1062926003849088/ miał ogromny wkład w poszukiwanie i opracowanie materiałów oraz wydanie publikacji.  Marek Nowak przez blisko 5 lat włożył ogrom trud w stworzenie tej cennej publikacji. Słowo wstępne do monografii napisał Andrzej Szelążek – dyrektor RDLP w Szczecinie, w skład której wchodzi położone historycznie w Wielkopolsce Nadleśnictwo Międzychód.

Nad wszystkim od początku czuwał motor wydawniczej inicjatywy – nadleśniczy Piotr Bielanowski, który oprócz innych tekstów, napisał niezwykle ciekawy rozdział „Gajowy – niedoceniane, ważne stanowisko w służbie leśnej”. Autorem innej, również jakże unikalnej części książki, dotyczącej nieistniejącej dziś w Puszczy Noteckiej wsi Radusz, jest Artur Paczesny – historyk z Muzeum Regionalnego w Międzychodzie. Owoc pracy międzychodzkich leśników (piękną okładkę zaprojektowała Hanna Perzanowska) oraz ich przyjaciół został wydany w bogatej szacie edytorskiej przez Bogucki Wydawnictwo Naukowe w Poznaniu.

Promocja książki poświęconej międzychodzkim leśnikom została połączona z odsłonięciem Kamienia Pamiątkowego przed siedzibą Nadleśnictwa Międzychód.

Kamień to trwały ślad pracy leśników i wkładu nie tylko w gospodarczy, ale także społeczny oraz kulturalny rozwój regionu. W obu pamiętnych uroczystościach uczestniczył Przewodniczący ZLP w RP Jarosław Szałata oraz Przewodniczący ZOZ ZLP w RP w Nadleśnictwie Międzychód Jarosław Szlachetka.

Szczegóły wydarzenia oraz fotoreportaże na stronie międzychodzkiego nadleśnictwa:https://miedzychod.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/MsBRk6OHGuZt/content/promocja-monografii-i-odsloniecie-kamienia-pamiatkowego

oraz np. na stronie https://miedzychod.naszemiasto.pl/nadlesnictwo-miedzychod-100-lat-polskiej-administracji/ar/c1-7828976

Tekst i fotografie: Jarosław Szałata