Leśnicy po raz 23 na Jasnej Górze

Za nami doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników, Pracowników Ochrony Środowiska i wszystkich ludzi lasu. Hasłem 23 spotkania na Jasnej Górze,  które odbyło się w sobotę, 21 września br. były „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem”.

Pod wałami Jasnej Góry zgromadzili się pracownicy leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, Parków Narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, ich rodziny i znajomi, sympatycy lasu oraz myśliwi i przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych.

Relacje z tego wydarzenia można znaleźć m. in. tu:

www.radiojasnagora.pl/n647-o-dobra-przyszlosc-polskiego-lesnictwa

Łącznie tego dnia na Jasnej Górze pojawiło się ponad 6 tysięcy pielgrzymów z całego kraju. Ważnym wydarzeniem  towarzyszącym pielgrzymce środowisk leśnych była Krajowa Narada Leśników zorganizowana w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Wśród wielu gości obecnych na naradzie był Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska, który w imieniu Andrzeja Dudy – Prezydenta RP odznaczył Srebrnym Krzyżem Zasługi Andrzeja Koniecznego – Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych za pracę dla rozwoju Lasów Państwowych i leśnictwa polskiego.

W Pielgrzymce leśników uczestniczyło wielu członków i sympatyków Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ustaloną tradycją delegacja ZLP w RP w składzie: Jarosław Szałata – Przewodniczący, Paweł Kania – Wiceprzewodniczący, Włodzimierz Wolny – Przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej  – przekazała w imieniu całej społeczności naszego Związku, jako dar ołtarza, okazały kosz ze zdrowymi darami pochodzącymi z polskich lasów.

Od lewej: Włodzimierz Wolny, Jarosław Szałata, Paweł Kania.

Poniżej fotorelacja, którą możemy obejrzeć dzięki uprzejmości Olgierda Popiela, aktywnego członka ZLP w RP Regionu Zachodniego w Szczecinie, strażnika leśnego z Nadleśnictwa Bogdaniec.

Olgierd Popiel.

Nasz Kolega oprócz aktywnej działalności w Związku Leśników Polskich w RP i pasji fotograficznej jest czynnym członkiem Koła Leśnej Komisji Kombatanckiej przy RDLP w Szczecinie oraz wchodzi w poczet członków Leśnej Komisji Kombatanckiej przy Dyrektorze Generalnym Lasów Państwowych. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „Wybitne zasługi dla rozwoju wolnych mediów audiowizualnych” (wieloletnia działalność nadawcza podziemnego radia „Solidarność” i podziemnego radia „RMN” – Ruch Młodzieży Niezależnej). Niedawno, w grudniu 2018 roku, Olgierd Popiel został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zaszczytne odznaczenie nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odebrał z rąk Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka.

Tekst: Jarosław Szałata

Foto: Olgierd Popiel