Posiedzenie Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej

 W dniach 23-24 kwietnia br. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyły się obrady Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór miejsca spotkania to nie przypadek, ponieważ to właśnie na terenie OKL Gołuchów 5 października br. odbędzie się uroczysta akademia wieńcząca obchody 100 – lecia ZLP w RP. Scenariusz i założenia tej uroczystości były głównym tematem obrad. Uroczystość jubileuszowa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

DSC_3117Od lewej: Paweł Kania – Wiceprzewodniczący ZLP w RP, Przewodniczący ZLP w RP Regionu Środkowopolskiego w Łodzi, Jarosław Szałata – Przewodniczący ZLP w RP, Marek Cholewa – Wiceprzewodniczący ZLP w RP, Przewodniczący ZLP w RP Regionu Górnośląskiego w Katowicach

Posiedzenie Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej otworzył Przewodniczący Jarosław Szałata. Powitał wszystkich członków RK, Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszonego gościa – Benedykta Roźmiarka. W zasadzie nie gość, lecz gospodarz – Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie Benedykt Roźmiarek przedstawił pokrótce historię OKL, a następnie zaprezentował obiekt podczas krótkiego spaceru. Członkowie RK obejrzeli dokładnie miejsce, gdzie odbędzie się uroczysta akademia z okazji Jubileuszu 100 – lecia ZLP w RP pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Trudno o bardziej godne miejsce niż Gołuchów na takie wydarzenie. Po obejrzeniu obiektu i ustaleniu wielu spraw organizacyjnych członkowie Rady Krajowej wrócili na salę obrad.

DSC_3109Jarosław Szałata – Przewodniczący ZLP w RP i Benedykt Roźmiarek – Dyrektor OKL w Gołuchowie

Po pożegnaniu gościa Jarosław Szałata omówił szczegóły obchodów, przedstawił scenariusz akademii, zaproponował jej przebieg, oprawę artystyczna, medialną oraz wstępną listę gości. Po konstruktywnej dyskusji Rada Krajowa podjęła szereg ważnych decyzji związanych z przygotowaniem i finansowaniem jubileuszu.

Następnie Przewodniczący ZLP w RP przedstawił przebieg spotkania z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Andrzejem Koniecznym, które odbyło się 19 kwietnia br. Przekazał informacje m.in. na temat nagrody kwartalnej, kilometrówki, zarządzeń DG na temat mieszkań LP i czynszów, dalszych losów projektu Polskie Domy Drewniane.

Poddał pod głosowanie uchwały zatwierdzające bilans związku oraz uchwały dotyczące m.in. zmian personalnych w Radzie Krajowej. Po zjeździe sprawozdawczym, który został przekształcony w zjazd sprawozdawczo – wyborczy w Okręgu Białostockim, dotychczasowego Przewodniczącego tego regionu Henryka Chabowskiego w Prezydium zastąpił Marek Masłowski, a nowym członkiem RK został Ireneusz Sokołowski, który zastąpił Adama Roczniaka.

DSC_3148Marek Masłowski – Przewodniczący ZLP w RP Okręgu Białostockiego

 DSC_3156Ireneusz Sokołowski – członek Rady Krajowej z Okręgu Białostockiego

Członkowie RK dyskutowali o wielu istotnych dla leśników sprawach i przedstawiali problemy z różnych regionów kraju. Jarosław Szałata przekazał także informacje na temat funkcjonowania  Ośrodka Wypoczynkowego Jantar pod kierownictwem nowego zarządu i zachęcał członków Związku Leśników Polskich w RP do wypoczynku właśnie w Jantarze.    W imieniu prezesa Krzysztofa Szturo poinformował o prowadzonym naborze pracowników na zbliżający się sezon letni. Zarząd poszukuje pracowników obsługi ośrodka na czas od maja do października, gwarantując zakwaterowanie nad morzem, wyżywienie i godziwe zarobki.

Na zakończenie pierwszego dnia posiedzenia Grzegorz Cekus (Region Górnośląski) szczegółowo przedstawił zmiany, które zostały wprowadzone w Sanatorium Leśnik – Drzewiarz w Krynicy Zdroju. Przybliżył również plany renowacji i dalszego rozwoju dynamicznie rozwijającego się Sanatorium.

Drugiego dnia obrad Jarosław Szałata opowiedział o niedawno zakończonych Międzynarodowych Szachowych Mistrzostwach Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się w dniach 11-14 kwietnia br. w Orzechowie Morskim. Przekazał pamiątkową plakietkę Bronisławowi Sasinowi – Honorowemu Przewodniczącemu ZLP w RP, który niestety nie mógł uczestniczyć w Mistrzostwach.

Następnie Paweł Kania – Przewodniczący ZLP w RP Regionu Środkowopolskiego w Łodzi, przedstawił plan i postępy w przygotowaniach do Jubileuszowego XXX ogólnopolskiego Rajdu Leśników „ Na pokładzie przygody”, który odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 1 września 2018 r. na terenie RDLP w Łodzi.

DSC_3121Sala obrad

Zaproszenie do udziału w  obradach przyjął Pan Tomasz Markiewicz – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Przedstawił członkom RK specyfikę pracy w wielkopolskich lasach. Poruszył tematy związane z rynkiem usług leśnych, sytuacją na rynku pracy leśników, zmianami w prawie łowieckim oraz klęską żywiołową, która w zeszłym roku  dotknęła również podległe mu tereny. Omówił nowatorskie rozwiązania, które zastosował w RDLP w Poznaniu dotyczące m.in. odbiórki i sprzedaży drewna. Omówił wydawanie drewna odbiorcom za pomocą protokołów przekazania drewna oraz stosowaną na objętych klęską terenach metodę odbiórki dużych stosów z użyciem urządzeń fotometrycznych. Dzierżawa urządzenia sporo kosztuje, ale jest to metoda bardzo dokładna i w istotny sposób odciążająca pracowników terenowych, bo kilkaset m3 drewna można odebrać i skierować do magazynu leśnictwa w kilka minut. Po skończonej prelekcji dyrektor Markiewicz chętnie rozmawiał i dyskutował z członkami ZLP w RP.

DSC_3164Od lewej: Tomasz Markiewicz – Dyrektor RDLP w Poznaniu, Jarosław Szałata – Przewodniczący ZLP w RP, Marek Cholewa – Wiceprzewodniczący ZLP w RP, Przewodniczący ZLP w RP Regionu Górnośląskiego w Katowicach

Kolejnymi gośćmi tego dnia byli Wojciech Kuriata – dyrektor wrocławskiego oddziału firmy Allianz oraz Pan Arkadiusz Przybyszewski z zarządu Europejskiego Konsorcjum Ubezpieczeniowego. Omówili możliwości stworzenie pakietu ubezpieczenia OC dla leśników oraz objęcia ich działań ochrona prawną. Utworzono Zespół do spraw ubezpieczeń w składzie Zbigniew Czeryba (Region Dolnośląskie we Wrocławiu), Marcin Kowalski (Region Szczecinecki) i Mirosław Pierko (Region Pilski), który będzie ściśle współpracował z przedstawicielami firmy Allianz w celu przygotowania oferty pakietu OC dostosowanego do potrzeb oraz specyfiki pracy leśników.

Rada Krajowa zajęła się także wnioskami o pomoc w  sytuacjach kryzysowych dla członków ZLP w RP oraz podjęła decyzję o dofinansowaniu reprezentacji uczniów szkół leśnych uczestniczącą w Mistrzostwach Europy w Biegach na Orientację.

Po zakończonych obradach Janusz Ruda – Przewodniczący ZLP w RP Regionu Wielkopolskiego podjął się roli przewodnika i oprowadził grupę chętnych po malowniczym terenie Ośrodka Kultury Leśnej.

Lena Kacperczyk