Spór o Puszczę Białowieską. Leśnicy mają głos

Wczoraj w czasie, gdy pod sejmem leśnicy bronili swojej godności i dobrego imienia, Jarosław Szałata – Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP był gościem Polskiego Radia24.

Przytaczając za PR24:

Spór o Puszczę Białowieską. Leśnicy mają głos

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie zasądzi co najmniej 100 tys. euro kary dziennie. Czy tak się stanie? Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Szałata – przewodniczący Związku Leśników Polskich RP.

Spór o to, jak chronić puszczę przed plagą kornika drukarza trwa od wielu miesięcy – nie ma co do tego zgody wśród specjalistów, a od kiedy puszcza stała się przedmiotem rozgrywki politycznej – o zgodzie nie ma mowy.

Jak zapewnił gość audycji, Polska nie musi się bać o grożące ze strony UE kary. – Leśnicy to rozsądni ludzie i skoro jest takie postanowienie, to wycinka zostanie wstrzymana – powiedział Jarosław Szałata i dodał, że wśród wielu opinii na temat wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, nikt nie pytał do tej pory o zdanie leśników.

Jak podkreślają eksperci w Puszczy nie jest prowadzona jednak wycinka, a jedynie prace sanitarne. Jak dodał zaś przewodniczący Związku Leśników Polskich, las pielęgnuje się siekierą i prawda jest taka, że zdecydowana większość prac, jakie wykonuje się w lesie polega na wycinaniu drzew, chwastów czy krzewów. – W Puszczy Białowieskiej od wielu lat prowadzi się jednak inną gospodarkę – tłumaczył Jarosław Szałata.

– Puszcza Białowieska na ponad 10 tys. hektarach jest parkiem narodowym i tu panują zupełnie inne zasady, niż w lasach gospodarczych. Kolejne ponad 11 tys. hektarów jest zaś poddane ochronie biernej, co oznacza, że tam przyroda rządzi się swoimi prawami bez ingerencji człowieka – wyjaśnił gość audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/kawa
____________________ 

Data emisji: 22.11.17

Godzina emisji: 13.15

Całą rozmowę można wysłuchać na stronie Polskiego Radia 24: https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/1932148,Spor-o-Puszcze-Bialowieska-Lesnicy-maja-glos