32. Mistrzostwa Świata Drwali

W dniach 8 – 11 września br. w Wiśle odbyły się 32. Mistrzostwa Świata Drwali. O laur najlepszego na świecie drwala walczyło ponad 100 uczestników z 28 krajów. Związek Leśników Polskich w RP ufundował nagrodę dla najlepszego Drwala z Polski oraz najmłodszego uczestnika zawodów z Polski.

DSCF7595Fot. Janusz Błaszczyk, CILP

Zmagania trwały 3 dni w Ośrodku Sportowym Jonidło. Drwale rywalizowali w pięciu kategoriach: ścince drzew, wymianie piły łańcuchowej w pilarce, przerzynce kombinowanej i precyzyjnej oraz okrzesywaniu.

DSCF7080Fot. Janusz Błaszczyk, CILP

DSCF7459Fot. Janusz Błaszczyk, CILP

DSCF7330Fot. Janusz Błaszczyk, CILP

Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji wyłoniono zwycięzcę. Został nim Valery Durovich z Białorusi. Drugie miejsce także zajął reprezentant Białorusi – Sergei Shkudrou. Na najniższym stopniu podium stanął zawodnik z Niemiec – Marco Trabert. Drużynowo zwyciężyli Białorusini przed zespołami z Niemiec i Szwajcarii.

Najlepszy z Polaków – Tomasz Bilski – zajął 26. miejsce. W klasyfikacji drużynowej Polacy uplasowali się na 17. miejscu.

DSCN1663Tomasz Bilski, najlepszy Drwal z Polski.

W niedzielę 11 września br. w hotelu „Gołębiewski” w Wiśle odbyło się uroczyste zakończenie 32. Mistrzostw Świata Drwali z wręczeniem dyplomów i medali.

Jan Kubiak, Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, główny organizator zawodów, przywitał licznie przybyłych gości, kibiców i zawodników.

Wśród zaproszonych znaleźli się:

-Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Rozwoju,

– Kazimierz Szabla, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach,

– Tomasz Bujok, Burmistrz Miasta Wisła

– Bronisław Sasin, Przewodniczący ZLP w RP

Przewodniczący ZLP w RP pogratulował wszystkim zawodnikom wspaniałej rywalizacji na wysokim poziomie technicznym. Najwyżej sklasyfikowany uczestnik zawodów z Polski – Tomasz Bilski oraz najmłodszy zawodni z naszego kraju – Łukasz Schuetza otrzymali od Związku Leśników Polskich w RP nagrody rzeczowe.

DSCN1716Obok przewodniczącego ZLP w RP Jan Kubiak – Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz Tomasz Bilski i Łukasz Schuetza.

Następne zawody odbędą się w Norwegii w 2018 roku.

Zdjęcia: Janusz Błaszczyk, CILP oraz Bronisław Sasin

Tekst: Bronisław Sasin