PROTEST PRACOWNIKÓW PARKÓW NARODOWYCH

W związku z zapowiedzianym protestem Związku Leśników Polskich Parków Narodowych na dzień 8 sierpnia br., odbyło się w Ministerstwie Środowiska  spotkanie w dniu 3.08.2015 r. Podsekretarza Stanu – Głównego Konserwatora Przyrody Piotra Otawskiego z przedstawicielami związków zawodowych działających w Parkach Narodowych. W spotkaniu uczestniczył również  Bronisław Sasin – przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP.

Podczas spotkania podsekretarz stanu poinformował o zwiększeniu funduszu płac w Parkach Narodowych o 10,5 % w przyjętym planie finansowym na  2016 r. Zdaniem Ministerstwa Środowiska nie ma  możliwości dodatkowego uruchomienia nagród ani podwyższenia pracownikom Parków Narodowych płac w 2015 r., z dodatkowej kwoty 7,5 mln zł uruchomionej na początku 2015 roku, ponieważ są to środki finansowe przeznaczone na zadania ochronne Parków Narodowych.

Członkowie Związku Leśników Polskich Parków Narodowych są zawiedzeni postawą Ministerstwa i są zdeterminowani, aby przeprowadzić 8 sierpnia br. blokadę dróg.                  Komunikat w sprawie  protestu poniżej.

ZWIĄZEK LEŚNIKÓW  POLSKICH PARKÓW NARODOWYCH

Jeziory dnia 03 sierpnia 2015 r.

K O M U N I K A T  3/8/15

 

ZWIĄZKU LEŚNIKÓW POLSKICH PARKÓW NARODOWYCH

PROTEST PRACOWNIKÓW PARKÓW NARODOWYCH Z WSPARCIEM

ZLP W RP REGIONÓW: OLSZTYŃSKIEGO I WIELKOPOLSKIEGO

ORAZ ZWIĄZKÓW KRAJOWYCH W PARKACH NARODOWYCH

 

KOMORNIKI-ROSNÓWKO, STRZEGOWO – 08 SIERPNIA 2015 r. GODZ. 11.00

            Szanowni Państwo kolejny raz zawiedliśmy się na Ministrze Środowiska oraz obecnym Rządzie. Mieliśmy nadzieję, że tym razem spotkanie z Głównym Konserwatorem Przyrody Panem Piotrem Otawskim w dniu 03.08.2015r. będzie przełomowym                        i powstrzymującym protesty w kraju. Oczekiwaliśmy, że „nasz Minister” nie pozwoli pracownikom parków narodowym wyjść na drogi. Niestety kolejny raz się pomyliliśmy. Nasze postulaty nie zrobiły żadnego wrażenia na rządzących. Oczekiwania nasze, aby umożliwiono przekazanie ludziom dodatkowej kwoty  zapisanej w budżecie w wysokości 7,5 mln zł. na rok 2015, okazały się ponad możliwości wykonania obecnego Rządu i Ministra Finansów. Możemy te pieniądze przekazać każdemu wykonawcy zewnętrznemu tylko nie pracownikom chroniącym własność całego narodu – najcenniejsze skrawki naszej przyrody ojczystej.  Przedstawiona propozycja podwyżki na rok 2016 w wysokości 10,5% jest po  7 latach blokowania naszych wynagrodzeń, lekceważeniem nas wszystkich i musi budzić skrajne emocje. Nasuwa się wiele pytań: co się stanie z ochroną przyrody w Polsce, dlaczego nikogo w Ministerstwie Środowiska czy Rządzie nie interesuje odchodzenie specjalistów wysokiej klasy, co z pozyskaniem nowych specjalistów. Sytuacja staje się coraz groźniejsza. Nikt naszego wołania nie słucha. Z czego to wynika?

Kolejne akcje protestacyjne stają się w obecnej sytuacji koniecznością i obowiązkiem każdego z nas.

Przypominamy, iż spotykamy się 08 sierpnia 2015 r. o godz. 11.00. Zapraszamy do wzięcia udziału wszystkich, którym leży na sercu dobro polskiej przyrody i godny byt pracowników parków narodowych:

  1. 62-052 Komorniki – Rosnówko k/Poznania, droga krajowa nr 5 Poznań-Wrocław ze wsparciem ZLP w RP Region Wielkopolski,

Koordynatorzy: ZLP PN Piotr Kozłowski tel. 509068883,

wspomagająco ZLP w RP Halina Stachowska tel. 694448123.

  1. Droga krajowa E-7 Warszawa-Gdańsk, w miejscowości 06-445 Strzegowo k/Mławy, skrzyżowanie ulic Wyzwolenia i Słowackiego, parking-Plac Wolności, ze wsparciem ZLP w RP Region Olsztyński,

Koordynatorzy:

ZLP PN Marek Sielicki tel. 510621289,

ZLP w RP Mirosław Choroś tel. 694466070.

Przypominamy, iż nie będzie dla nas obojętne, kto weźmie udział w proteście.

Oczekujemy na udział polityków z dobrymi wiadomościami.

Prosimy o zgłaszanie ilości osób do dnia 05.08.2015r. godz.14.00,  koordynatorom z ZLP PN.

Liczymy na udział z flagami związkowymi, transparentami, elementami dźwiękowymi. Organizatorzy zabezpieczą napoje i ciasteczka.

Oczekujemy na szeroki udział mediów, którym za dotychczasowe wsparcie serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne miejsca protestów, Wasza obecność jest w takim dniu i czasie bezcenna.

Oczekujemy udziału Pani Premier Ewy Kopacz, Pana Prezydenta Elekta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli dzisiejszej opozycji z Panią Beatą Szydło.

Naszym zadaniem jest ochrona najcenniejszych miejsc przyrodniczych w naszym kraju. Czy umożliwią nam to politycy obecnego układu politycznego czy ewentualni następcy, czy będą potrzebne kolejne akcje protestacyjne?

 Zapraszamy

ZLP PN: Piotr Kozłowski

ZLP w RP Region Wielkopolska: Halina Stachowska

 ZLP w RP Region Olsztyński: Mirosław Choroś