Rejs Odrą pod flagą ZLP w RP – dla uczczenia 200 lat polskiego munduru leśnego i 95 lat LP

Już w najbliższą sobotę, 20 lipca, grupa dwudziestu leśników oraz członków ZLP w RP rozpocznie dwutygodniowy spływ Odrą, by w ten wyjątkowy sposób uczcić 200 rocznicę ustanowienia polskiego munduru leśnego oraz 95 lat działalności Lasów Państwowych. Rejs organizuje Bractwo Leśników Środkowej Odry z Chobieni oraz Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej Międzyzakładowa Organizacja Związkowa w Nadleśnictwie Wołów.

X Spływ Ludzi Lasu potrwa dwa tygodnie. Leśnicy wystartują z Portu w Chobieni, a swą nietypową przygodę zakończą w Gryfinie (RDLP w Szczecinie). Dziennie planują przemierzać ok. 30 km. Najważniejszym celem tej wyprawy jest dotarcie do mieszkańców nadodrzańskich miejscowości i przekazanie informacji o dwóch ważnych dla leśników jubileuszach: 200 rocznicy ustanowienia polskiego munduru leśnego i 95 lat funkcjonowania Lasów Państwowych. By podkreślić wagę świętowanych rocznic, leśnicy będą poruszać się po Odrze specjalnie w tym celu zbudowaną tratwą, na której będzie powiewała flaga LP oraz ZLP w RP. Zachęcamy zatem wszystkich leśników i sympatyków leśnictwa do wzbudzenia zainteresowania tym szczególnym rejsem i bezpośredniego kontaktu z załogą tratwy. Będzie to świetna okazja do rozmowy z dolnośląskimi leśnikami na temat historii leśnictwa i o roli, jaką pełnią leśnicy w służbie dla kraju, przyrody i społeczeństwa.

Organizację wyprawy wspierają partnerzy: RDLP we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Leśne oddział we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział we Wrocławiu.

Aby wprowadzić się w klimat sobotniego rejsu, już od 15 lipca można oglądać wystawę „Lasy w Niepodległej Polsce” – przygotowaną przez Bractwo Leśników Środkowej Odry i Nadleśnictwo Lubin. Wystawa będzie prezentowana w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie do 30 lipca br.

Bractwo Leśników Środkowej Odry to stowarzyszenie, które w swej statutowej działalności podejmuje działania na rzecz popularyzacji dobrego wizerunku leśników i Lasów Państwowych w społeczeństwie. W sposób szczególny przyczynia się do popularyzowania powszechnej wiedzy z dziedziny zrównoważonego leśnictwa, promocji i popierania integracji lokalnych społeczności oraz wspierania polityki leśnej państwa.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, zachęcamy do kontaktu:

Norbert Wende, e-mail: norbert.wende@o2.pl, kom. 697 905 119

O wydarzeniu można przeczytać również na stronie RegionFan.pl

Katarzyna Gozdek-Pawłowska