IV Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP Okręgu Lubelskiego

25 maja br. na terenie zbiornika wodnego „Stary Tartak – Mały Staw” w Nadleśnictwie Lubartów odbyły się IV Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego ZLP w RP Okręgu Lubelskiego. Przygotowania zawodów w tym roku podjęli się Koledzy z Organizacji Zakładowej ZLP w RP w Nadleśnictwie Lubartów.


Zbiornik wodny o nazwie „Stary Tartak – Mały Staw”.

Od 2017 roku dzierżawią oni od nadleśnictwa zbiornik wodny o nazwie „Stary Tartak – Mały Staw”. Staw o powierzchni 1,62 ha znajduje się w kompleksie urokliwych Lasów Kozłowieckich na terenie Leśnictwa Nasutów. Zasilają go wody Krzywej Rzeki, która jest dopływem rzeki Mininy, a ta zaś Wieprza, który wpada do Wisły, Wisła do Bałtyku, a Bałtyk … (to się rozpędziłem)

25 maja br. „wczesnym” rankiem o godzinie 5.30, w umówionym miejscu, przy kwaterze myśliwskiej „Stary Tartak” na terenie Nadleśnictwa Lubartów, stawiło się 56 wędkarzy z 19 nadleśnictw RDLP Lublin. Przywitania uczestników zawodów dokonał Przewodniczący Organizacji Zakładowej ZLP w PR w Nadleśnictwie Lubartów Piotr Cebula, który przedstawił zawodnikom Sędziego Głównego zawodów Kol. Rafała Dębickiego. Jak przystało na profesjonalne zawody, Sędzia omówił najważniejsze punkty regulaminu i program IV Zawodów, dla wtajemniczonych „spławikowe na jedną wędkę i na żywej rybie”. Przystąpiono do losowania stanowisk. Organizatorzy przy pomocy Sędziego tak przeprowadzili losowanie, aby zawodnicy z jednej drużyny nie zajmowali trzech kolejnych stanowisk. Po emocjach związanych z losowaniem, wędkarze mogli przejść nad staw i zająć swoje stanowiska. Zawodnicy rozpoczęli przygotowywanie sprzętu i zanęt. Kilka drużyn skorzystało z zaproszenia Kolegów z Nadleśnictwa Lubartów i zapoznało się już wcześniej z łowiskiem na zorganizowanych przez siebie indywidualnych treningach.

Na umówiony znak wszyscy przystąpili do nęcenia ryb. Gdy wybiła na zegarze smartfonów godzina 8.00 rozpoczęły się zawody. Już po 4 minutach pierwsza płoć była na brzegu. Po niej pierwszy karp i tak dalej i tak dalej…

Wędkarze używali rozmaitych przynęt: kukurydzy, białych i czerwonych robaków, pinek, ochotek oraz innych przynęt.

Połów.

Zawodników przyjechały dopingować koleżanki i koledzy z nadleśnictw, Nadleśniczowie z Chotyłowa, Sobiboru i Lubartowa oraz fundator Pucharu – Przewodniczący ZLP w RP Okręgu Lubelskiego Urban Kolman.

I jak to na rybach, jednym czas do końca zawodów zleciał szybko, innym się trochę dłużył. Wszyscy jednak byli zadowoleni z uczestnictwa w udanej imprezie. Urokliwe miejsce, dobra pogoda, ryby na wędce, sportowa i koleżeńska atmosfera oraz spotkanie z kolegami gwarantowały takie odczucia.

Wśród złowionych ryb dominowały karpie i karasie srebrzyste, ale uczestnikom udało się złowić również płocie, wzdręgi, liny i okonie.

Godzina 13.00 – koniec zawodów. Przystąpiono do komisyjnego ważenia złowionych ryb. Ryby ważono na stanowiskach wędkarzy. Za każdy gram złowionej ryby przyznawano 1 punkt. Bezpośrednio po wyjęciu ryb z siatki i zważeniu zostały one z powrotem wpuszczone do stawu. Emocje sięgały zenitu. Różnice między sąsiadującymi stanowiskami wynosiły czasami 5 gramów. Kilku Kolegom udało się osiągnąć identyczne rezultaty.

W oczekiwaniu na wyniki.
W oczekiwaniu na wyniki.

Zawody były rozgrywane w dwóch klasyfikacjach: drużynowej (3 osobowe drużyny reprezentujące poszczególne nadleśnictwa) oraz indywidualnej. Ostateczne wyniki IV Zawodów Wędkarskich o Puchar Przewodniczącego ZLP w RP Okręgu Lubelskiego przedstawiają się następująco:

Drużynowo:

                        I Miejsce – Nadleśnictwo Janów Lubelski – 27485 pkt.


Robert Pachla, Marcin Dąbrowski, Krzysztof Tomecki.

                        II Miejsce – Nadleśnictwo Włodawa – 20305 pkt.


Robert Neczaj, Marek Lach, Karol Pachla.

                        III Miejsce – Nadleśnictwo Puławy – 17515 pkt.


Mikołaj Wesołowski, Dariusz Drążyk, Aleksander Wasilewski

Indywidualnie:

I Miejsce – Krzysztof Tomecki – 16560 pkt. (Nadleśnictwo Janów Lubelski)


I Miejsce – Krzysztof Tomecki – 16560 pkt. (Nadleśnictwo Janów Lubelski).

 II Miejsce – Bartłomiej Krawiec – 15235 pkt. (Nadleśnictwo Radzyń Podlaski)


II Miejsce – Bartłomiej Krawiec – 15235 pkt. (Nadleśnictwo Radzyń Podlaski)

        III Miejsce – Łukasz Pytka – 11600 pkt. (Nadleśnictwo Lubartów)


 III Miejsce – Łukasz Pytka – 11600 pkt. (Nadleśnictwo Lubartów)

Za największą złowioną rybę, karpia o wadze 3,30 kg, puchar otrzymał Mikołaj Wesołowski (Nadleśnictwo Puławy). Łącznie złowiono 161,97 kg ryb. Umiejętności wędkarskie i zapewne szczęście przyczyniły się do osiągnięcia takich wyników. Gratulujemy wszystkim!

Puchary wręczyli Przewodniczący ZLP w RP Okręgu Lubelskiego Urban Kolman i Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów Marek Kołtun. Nagrody rzeczowe ufundowali również sponsorzy: Sklep Wędkarski „Mormyszka” z Lubartowa – kołowrotek wędkarski, Firma „Piscari” – zanęty wędkarskie, Łowisko Wzory k. Nasutowa – dobowe karnety na łowisko. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Po rozdaniu nagród przystąpiono do spotkania integracyjnego w kwaterze myśliwskiej „Stary Tartak”.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

                                                                                                                     Piotr Cebula