Jubileusz stulecia ZLP w RP w Regionie Zachodnim

 

Region Zachodni to największy i najliczniejszy region Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Jego obszar działania to północno-zachodnia Polska, czyli Regionalna Dyrekcja LP w Szczecinie.  Region Zachodni to 39 organizacji zakładowych, które są we wszystkich jednostkach RDLP Szczecin i ponad 1200 członków.

Przewodniczącym Regionu jest Bronisław Sasin, który kierował całym ZLP w RP przez ostatnie 5 lat i jest też, podobnie jak  Jerzy Przybylski Honorowym Przewodniczącym ZLP w RP. Nic zatem dziwnego, że to właśnie ten region jako pierwszy zorganizował regionalną uroczystość Jubileuszu 100 lat działalności Związku Leśników Polskich. Odbyła się ona w pięknie położonym nadmorskim Ośrodku „Bażyna” w Pogorzelicy

Uroczystość poprzedziła narada nadleśniczych i kierownictwa RDLP Szczecin, naturalnie z udziałem przewodniczącego Regionu Zachodniego, a po intensywnej części roboczej uczestnicy narady spotkali się z Radą Regionu Zachodniego podczas wspólnego obiadu. Uroczystą akademię 100 lat ZLP w RP RZ otworzył  Przewodniczący Regionu Zachodniego Bronisław Sasin witając licznych gości z Dyrektorem RDLP Szczecin Sławomirem Wenclem i jego zastępcami na czele.

P1010467

Na uroczystość przybyli też:  Wiceprzewodniczący ZLP w RP Krzysztof Górski, Maciej Barcik i Jacek Zbróg z kierownictwa firmy Mentor oraz emerytowani nadleśniczowie oraz liczni członkowie ZLP w RP Regionu Zachodniego. W przestronnej i udekorowanej symbolami związkowymi sali zasiedli goście i związkowcy, zarówno czynni zawodowo jak i też tacy, którzy już korzystają z dobrodziejstw zaopatrzenia emerytalnego.

goście jubileuszu

Jubileusz 100-lecia to znakomita okazja do spotkania różnych pokoleń leśników i do uhonorowania najbardziej zasłużonych spośród nich.

RZ- fot 2

Historię 100 lat działalności Związku Leśników Polskich w RP i okolicznościowy referat przedstawił Jarosław Szalata- Przewodniczący ZLP w RP i Wiceprzewodniczący Regionu Zachodniego. Potem sygnał myśliwskiego rogu obwieścił moment wręczenia najwyższych leśnych odznaczeń- Kordelasów Leśnika Polskiego. Naczelnik Wydziału Kadr RDLP Szczecin Sławomir Kucal odczytał nazwiska wyróżnionych, a Dyrektor RDLP Szczecin Sławomir Wencel uhonorował Kordelasami:

Antoniego Poluszyńskiego – leśniczego z N-ctwa Gryfice

Jerzego Dębowskiego – emerytowanego leśniczego z N. Goleniów

Kazimierza Golona – emerytowanego strażnika leśnego z N. Bogdaniec

To najwyższe odznaczenie dla leśnika i wielki zaszczyt, stąd nic dziwnego, że uhonorowani Kordelasem Leśnika Polskiego nie kryli wzruszenia…

Potem Przewodniczący ZLP w RP Jarosław Szałata w asyście Bronisława Sasina i Dyrektora Sławomira Wencla  odznaczył Złotym Znakiem Związku:

Ludwika  Prędkiewicza – emerytowanego przewodniczącego OZ, wieloletniego delegata na zjazdy krajowe

Henryka Zięciaka –   j.w.

Andrzeja Kopeć – przewodniczącego OZ przy N-ctwie Trzebież

Wręczono też Złote Odznaki „Zasłużony Dla Leśników Polskich” i otrzymali je:

Wiesław Borzęcki  – Dobrzany

Ryszard Wielkopolski – Karwin

Dariusz Ciechalski – Kliniska

Maciej Wojciechowski – ZSLP Stargard

Roman Wolski – Bogdaniec

Janina Korecka – Choszczno

Piotr Zemełka – Gryfice

Ludwik Szulc – Kłodawa

Srebrne Odznaki:

Renata Szymczak – Gryfice

Tomasz Karpiński – Smolarz

Maciej Dobrzaniecki – Łobez

Marcin Pacia – Międzyrzecz

Krzysztof Klarzyński – Rokita

Jacek Sidorko – Kliniska

Sławomir Roguz –  Sulęcin

Grażyna Gaweł – Bolewice

Brązowe Odznaki:

Arkadiusz Paleń – RDLP Szczecin

Łukasz Wasiejko – OTL gGrzów

Maksymilian Weidemann – Straż Leśna

Marcin Koziołek  -Barlinek

Jolanta Sterczewska – Bogdaniec

Leonard Konieczny – Bogdaniec

Michał Łodyga   – Bolewice

Ewelina Ciepłuch –Mastalerz – Choszczno

Katarzyna Jędrzejak – Świerniak – Gryfino

Sławomir Prusiński –      „

Zofia Przybyszewska – Nowogard

Teresa Kowalska –          „

Dorota Winnicka  – Kliniska

Michał Cieślewicz –         „

Beata Ptaszyńska –  Międzyzdroje

Violett Michałowska – Rokita

Paweł Kalczyński – Rokita

Mariusz Zmyślony – Skwierzyna

Sebastian Pietrzak – Sulęcin

Waldemar Kruszyński – ZSLP Stargard

Przewodniczący B. Sasin obdarował pamiątkowymi  upominkami gości i zasłużonych działaczy związkowych, którzy swoją działalnością zbudowali jubileusz 100 lat.

Dyrektor Wencel oraz naczelnicy Sławomir  Kucal i Hubert Kowalczyk przedstawili bieżącą sytuację w największej  w kraju i obarczonej wielkim rozmiarem zadań gospodarczych RDLP Szczecin. Omówili sprawy kadr i płac, a dyrektor Wencel podkreślił znaczenie dobrych, partnerskich relacji ze Związkiem Leśników Polskich. Po chwili przerwy na kawę i kuluarowe rozmowy przewodniczący Sasin zaprosił uczestników jubileuszu na część artystyczną w wykonaniu zespołu artystycznego „ŚpiewajMi” z Bogdańca.

P1010472

 

Artyści rozpoczęli występ hymnem leśnika polskiego, a potem zaprosili publiczność do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i regionalnych. Występ zespołu zakończyły gromkie i rzęsiste brawa uczestników jubileuszu.

Po uczcie dla ducha przyszła pora na ucztę dla ciała i uczestnicy akademii przenieśli się do innej Sali na uroczysta kolację, gdzie pojawiły się pieczone dziki oraz okazały, jubileuszowy tort.

P1010482 P1010482

 

Kolację umilał zespól artystyczny „Kwarta”.

Odśpiewano razem  z sympatyczną wokalistką chóralnie „200 lat”, bo przecież 100 lat już minęło…

 

Jarosław Szałata

 

Fotografie-  Janina Sobczak